Automatyczne systemy magazynowe cieszą się coraz większą popularnością ze względu na szybkość realizacji części procesów logistycznych. Jeśli magazyn działa nieprawidłowo i mało wydajnie, automatyzacja to warunek niezbędny dla stworzenia konkurencyjnego łańcucha dostaw. Jaki system dobrać do konkretnych wyzwań magazynowych – o tym w poniższym artykule.
W ramach automatycznych systemów magazynowych wykorzystuje się nowoczesne urządzenia takie jak automatyczne regały magazynowe, układnice, systemy transportu szynowego oraz przenośniki. Maszyny zastępują pracę rąk ludzkich.
Automatyczne systemy magazynowe – dostępne rodzaje
W zależności od typu regałów i wykorzystywanego nośnika ładunku, dostępne są następujące rodzaje magazynowania automatycznego:
- magazynowanie automatyczne palet przy użyciu układnic. Jest to najpowszechniejszy system automatycznego magazynowania palet. Układnice mogą obsługiwać regały paletowe o pojedynczej lub podwójnej głębokości składowania lub regały przepływowe,
- magazynowanie za pomocą systemu Pallet Shuttle – to system regałów akumulacyjnych obsługiwanych przez autonomiczny wózek, który wjeżdża do kanałów składowania w celu umieszczenia bądź pobrania ładunku. System ten umożliwia zwiększenie pojemności magazynowej
i usprawnienie obsługi obiektu.
Podstawą nowoczesnego magazynu może być zautomatyzowany system regałowy.
Decydującym czynnikiem przy jego wyborze jest to, jakie produkty mają być składowane i przemieszczane. Do towarów na paletach zastosujemy standardowy regał paletowy, a do dłużyc i towarów o dużych gabarytach – regały wspornikowe. Wraz z odpowiednią technologią przenośników i nowoczesnym WMSem, zautomatyzowany system regałów zapewnia pełne wykorzystanie zalet automatycznego magazynu.
Zalety magazynowania automatycznego
- zwiększenie wydajności – urządzenia przeładunkowe mogą pracować całodobowo we wszystkie dni tygodnia,
- bezpieczeństwo operatorów oraz ładunków – magazyn automatyczny zmniejsza ryzyko uszkodzenia ładunków. Zautomatyzowana obsługa chroni personel, ponieważ brak dostępu do strefy magazynowania eliminuje ryzyko przewrócenia się ładunku na operatora, a mniejszy ruch wózków widłowych ogranicza niebezpieczeństwo wypadku,
- kontrola stanu magazynowego – odpowiedni WMS umożliwia pełne zarządzanie zapasami, a także identyfikowalność produktów,
- ograniczenie kosztów – automatyzacja pozwala oddelegować pracowników do innych zadań,
- efektywne wykorzystanie przestrzeni – automatyczne systemy magazynowe umożliwiają uzyskanie na małej powierzchni większej pojemności magazynowej i wyższej wydajności w porównaniu z tradycyjnymi systemami.
Automatyczne systemy magazynowe – 6 najważniejszych trendów
- automatyzacja przygotowania zamówień – kompletacja to jeden z najbardziej czasochłonnych i wymagających procesów magazynowych. Przy dużej liczbie realizowanych zamówień najlepszym rozwiązaniem jest automatyczny magazyn pojemnikowy wyposażony w układnice i przenośniki pojemnikowe transportujące towary wprost na stanowiska kompletacji. Kolejnym rozwiązaniem są roboty przemysłowe zaprogramowane do operacji typu pick/and/place, czyli pobierania i odkładania artykułów w wyznaczone miejsce. Potrafią one szybko i bezbłędnie przenosić produkty oraz sortować je oraz kontrolować ich jakość.
- inteligentny transport wewnętrzny – pozwala on znacznie usprawnić i przyspieszyć przepływ towarów, a pracowników oddelegować do innych zadań. Do najczęściej stosowanych rozwiązań zalicza się przenośniki paletowe i pojemnikowe łączące ze sobą różne obszary tego samego magazynu. Coraz większą popularność zyskują też pojazdy AGV oraz roboty AMR.
- dark warehouse – automatyzacja umożliwiła powstanie tzw. dark warehouses, czyli ciemnych magazynów. W tego rodzaju obiektach nie montuje się instalacji oświetleniowej, ponieważ nie ma w nich operatorów. Wszystkie operacje od przyjęcia do wydania towarów są wykonywane wyłącznie przez urządzenia automatyczne. Dark warehouses pozwalają wyeliminować ryzyko błędów poprzez automatyzację wszystkich czynności logistycznych,
- automatyczne systemy załadunku i rozładunku – umożliwiają szybką i sprawną obsługę ładunków w magazynie przy nieznacznym udziale personelu. Odpowiednio zaprojektowany system zainstalowany przy dokach magazynu pobiera lub odkłada palety w przestrzeni ładunkowej ciężarówek, zapewniając większe bezpieczeństwo i płynniejszy obieg towarów,
- oprogramowanie magazynowe w chmurze (SaaS) – oprogramowanie magazynowe, które nie wymaga posiadania własnej infrastruktury informatycznej. Zewnętrzne serwery przechowują wszystkie dane.
- analiza danych w erze big data – dedykowane do tego celu programy, pozwalają na bieżąco śledzić przebieg wszystkich procesów realizowanych w obiektach logistycznych przedsiębiorstwa.
Co należy wziąć pod uwagę, decydując się na automatyzację magazynu?
Automatyczne systemy magazynowe należy dobrać pod kątem rodzaju składowanych towarów, ich ilości, częstotliwości wysyłek i przyjmowania nowych. Należy także zwrócić uwagę na kształt budynku, jego wymiary, wytrzymałość posadzek oraz ogólną architekturę. Wpływ na dobór systemu powinny mieć także dotychczas stosowane regały magazynowe, urządzenia transportu bliskiego, a także wszelkie inne systemy, które do tej pory stosowano.
Kiedy warto wdrożyć automatyczne systemy magazynowe – podsumowanie
Z powodu dynamicznych zmian zachowań konsumenckich i biznesowych obserwowanych w ostatnich latach, automatyzacja składowania przebojem wkracza do magazynów. Przy bardzo typowych magazynach automatyczne systemy magazynowe są mało elastyczne i podatne na zmienność warunków. Podstawowe warunki, jakie powinien spełnić magazyn, aby automatyzacja miała sens, to 10 000 miejsc paletowych i przepływ dobowy około 1 000 jednostek paletowych.
Co, jeśli więc okaże się, że rozwiązania w pełni zautomatyzowane nie są dla nas? A jednak chcielibyśmy podnieść wydajność naszego magazynu i poprawić nasze przepływy oraz efektywność systemów. Wtedy pozostaje zastosowanie skrojonych na miarę rozwiązań półautomatycznych. Dobrym przykładem takich systemów może być zastosowanie regałów wysokiego składowania i wózków systemowych VNA zintegrowanych z systemem WMS.
Jestem wydawcą portali o tematyce związanej z paletami i logistyką w Niemczech i w Polsce. Palettenreport.de publikowany jest co miesiąc w niemieckojęzycznym regionie Europy. Omawiamy tam aktualne trendy i zagadnienia, a przede wszystkim raportujemy rynkowe ceny europalet. LogistikNachrichten.de to miejsce publikacji ponad 1000 artykułów z prasy niemieckiej. Jest to również portal, w którym umieszczamy artykuły naszych niemieckich i polskich klientów poszukujących nowych kontaktów biznesowych, pozycjonując je na pierwszej stronie w niemieckich wyszukiwarkach. GazetaLogistyka.pl to nowa platforma pomagająca zagranicznym oraz polskim firmom zaistnieć w polskich wyszukiwarkach.