Kompletacja częściowo zautomatyzowana – dla kogo i dlaczego?

Kompletacja częściowo zautomatyzowana

Kompletacja częściowo zautomatyzowana, jako jedna z odmian ogólnego pojęcia kompletacji, stosuje się w zarządzaniu magazynem, który nie wymaga najwyższego, technicznego poziomu obsługi. Warto korzystać z tego typu kompletacji w przypadku chęci uniknięcia trudności charakterystycznych dla kompletacji manualnej.

Kompletacja to proces polegający na przygotowaniu pakietu towarów według zamówienia. Wewnętrzne zróżnicowanie kompletowanego ładunku zależy m.in. od specyfiki przedsiębiorstwa, czy rodzaju klienta. Przebieg kompletacji uzależniony jest od organizacji magazynu, w którym znajdują się towary podlegające kompletacji. Zależy również od wykorzystywanych w obiekcie technologii oraz tego, w jaki sposób ładunek transportuje się dalej do klienta. 
Zasadniczo, kompletacja częściowo zautomatyzowana jest szeroko stosowana. Koszty sprzętu i wdrożenia utrzymują się w rozsądnych granicach. Konstrukcja systemów nie jest zbyt wymagająca technicznie. Roczna konserwacja jest zazwyczaj wystarczająca dla systemów.


Kompletacja częściowo zautomatyzowana w magazynie półautomatycznym

W tego typu magazynach występują nieco bardziej zaawansowane urządzenia umożliwiające przyspieszenie wielu procesów logistycznych. Nowe technologie odgrywają znacznie większą rolę niż sami pracownicy magazynu. Najczęściej właściciel decyduje się na zastosowanie jednego lub kilku rozwiązań automatycznych m.in. systemu zarządzania zasobami. Dzięki niemu można wyeliminować wiele błędów przy kompletacji towarów. W magazynie półautomatycznym rzadziej zdarzają się pomyłki operatorów, a to generuje znacznie mniejsze koszty.
Kompletacja częściowo zautomatyzowana jest znacznie bardziej rentowna niż manualna. Procesy logistyczne można znacznie bardziej rozbudować, dzięki czemu udaje się je przeprowadzić o wiele szybciej.



Kompletacja w magazynie i jej metody

Metoda kompletacji zależy od kilku czynników. Wśród nich można wymienić realizację zadania przez magazyniera lub operatora, sposób składowania ładunków oraz stopień automatyzacji przedsiębiorstwa. Najprościej można wymienić dwa rodzaje kompletacji.

Pierwsza to kompletacja człowiek do towaru. W tym przypadku osoba odpowiedzialna za przygotowywanie zamówień, przemieszcza się po magazynie w celu zgromadzenia produktów określonych na liście. Może tego dokonywać z wykorzystaniem różnych sposobów kompletacji, takich jak: pick by light, put to light, czy pick and pack. Najczęściej wykorzystywaną w niewielkich magazynach, a jednocześnie najtańszą metodą jest pick and pack. Kolejne, dwie wymienione wymagają większego stopnia zautomatyzowania magazynu,

Druga to kompletacja towar do człowieka. W tym przypadku przesyłka powstaje w sposób całkowicie mechaniczny. Może się to odbywać z wykorzystaniem robotów transportujących ładunki lub przy użyciu pasa transmisyjnego. Znajdują one zastosowanie przede wszystkim w magazynach zajmujących się ściśle sprecyzowanym, niewielkim zakresem asortymentu lub wielkogabarytowymi elementami. 
Kompletację częściowo zautomatyzowaną można w łatwy sposób zintegrować z już istniejącymi lub dopiero planowanymi procesami i modelami kompletacji. Najlepiej nadają się one do stosowania wraz z regałami przepływowymi, półkowymi i paletowymi. Do najważniejszych ich zalet należą m.in. możliwość szybkiego wdrożenia, proste użytkowanie i nieskomplikowana obsługa techniczna.



Kompletacja częściowo zautomatyzowana – zadania integratora


Integrator dostarcza częściowo zautomatyzowane systemy kompletacji zamówień. Mowa tutaj 
o pojemnikach, wszystkich niezbędnych systemach technicznych oraz oprogramowaniu do zarządzania. Krotko mówiąc, integrator doradzi, które rozwiązanie jest najlepsze w konkretnej sytuacji. Bierze wówczas pod uwagę takie czynniki, jak: zgodność
z modelem „towar do człowieka”, najwyższa jakość kompletacji, czy optymalny przepływ materiałów. Ważna jest także minimalizacja ilości błędów, maksymalna ochrona produktów oraz łatwość integracji z istniejącymi procesami kompletacji i jej skalowalność. Uwagę zwraca się również na szybkość wdrożenia, prostotę obsługi technicznej, wysoką przepustowość oraz ergonomiczne stanowiska pracy. 


Kompletacja częściowo zautomatyzowana – jak optymalnie dobrać jej elementy? 


Jak już wspomniano w powyższym artykule, aby optymalnie dobrać konkretną odmianę kompletacji, istotnych jest kilka czynników. Wśród nich, rodzaj asortymentu znajdującego się w magazynie oraz kanał zleceń. Inaczej kompletuje się towar do wysyłki w hurtowni, inaczej dla małego sklepu, a jeszcze inaczej wygląda kompletacja dla klienta e-commerce. 
Na rynku są dostępne systemy, które obsługują zarówno klientów b2b jak i b2c. a zamówienia, które do nich spływają z systemu ERP mają od kilku do kilkudziesięciu pozycji. Po wzięciu pod uwagę tych czynników, można decydować, czy kompletacja półautomatyczna jest w danym magazynie wymagana.

Posiadamy artykuły SEO na wynajem w Polsce i w Niemczech. Kontakt możliwy jest z redakcją.

scroll to top