Zabezpieczenia transportowe i logistyka high-tech

Najskuteczniejsze zabezpieczenie towarowe przeciwko kradzieży

Co to jest logistyka high-tech?

Logistyka High-Tech zajmuje się organizacją transportu towarów o znacznej wartości. Do tej kategorii produktów należą miedzy innymi samochody, sprzęt RTV czy AGD. Logistyka i transport tego rodzaju towarów musi się charakteryzować znacznie wyższymi wymaganiami i standardami. Towary muszą zostać dowiezione do celu bezpiecznie i nie mają prawa ulec zniszczeniu czy uszkodzeniu. Zabezpieczenia transportowe odgrywają w logistyce high-tech zatem kluczową rolę.

Rozwój elektroniki oraz popyt na nią powodują, że zalicza się ona do relatywnie szybko rotujących dóbr. Podobnie jest ze sprzętem AGD. Od kilku lat rozwija się przeznaczony dla tej specyficznej branży towarów drogocennych logistyka high-tech. Transporty towarów, których wartość często liczona jest w milionach złotych są ciągłym wyzwaniem dla operatorów. Nic więc dziwnego, że świat przestępczy żywo jest zainteresowany takimi ładunkami.

Na skutek pandemii Covid-19 nastąpiły braki i opóźnienia w dostawach komponentów do produkcji wielu dóbr. Przestoje w fabrykach były również przyczyną opóźnień produkcji. Na rynku można było odczuć znaczny wzrost popytu powodowany przewidywaniami ograniczonej podaży. Urządzenia RTV i AGD czy samochody stały się także coraz bardziej pożądane. W efekcie wzrosła także w tym sektorze aktywność przestępcza. Dlatego logistyka high-tech to coraz większe wyzwanie w zakresie planowania, opracowywania standardów i zasad, które muszą być wciąż udoskonalane.

Straty poniesione z powodu kradzieży elektroniki czy AGD wyniosły ponad 172 mln. euro w 2020 roku. Dynamika wzrostu kradzieży to blisko +25% rok do roku.

Nowoczesna polska firma transportowa wyspecjalizowana w usłudze przewożenia ładunków z branży AGD padła już kilkukrotnie ofiarą takich kradzieży.

„Pojazdy padają łupem przestępców najczęściej na parkingach niestrzeżonych czy postojach na terenach przemysłowych. Wcześniej stosowaliśmy zabezpieczenia transportowe które były niewystarczające. Nie trzeba było się natrudzić aby okraść ciężarówkę”- zaznacza właściciel firmy transportowej mającej do dyspozycji ponad 100 pojazdów ciężarowych.

Jak wygrać ze złodziejami?

Dzięki wąskiej specjalizacji i nastawieniu na nowoczesne rozwiązania firma transportowa zyskała zaufanie u wiodącego producenta RTV i AGD w Polsce. Wygrała kontrakt na transport ich produktów na terenie Europy. Główne magazyny producenta mieszczą się w Niemczech, Francji, Hiszpanii i Holandii. Pół miliona euro, to częsta wartość przewożonego w ciężarówce towaru. Aby zminimalizować ryzyko kradzieży ładunku, firma transportowa postanowiła zainwestować w nowoczesne rozwiązanie dostarczane przez firmę Protect Vehicle Security, która montuje w pojazdach zaawansowane zabezpieczenia. Logistyka high-tech wymaga wdrażania coraz to lepszych, zaawansowanych i zautomatyzowanych rozwiązań. Protect Vehicle Security, jest  autoryzowanym i wyłącznym przedstawicielem holenderskiej firmy SBS Safety & Security Products BV. Produkty marki MAPLE z Wielkiej Brytanii, systemy monitorowania holenderskiej firmy ORLACO, a także rozwiązania telematyczne niemieckiej firmy THEFTEX, to oferta uzupełniająca firmy PVS .

Na czym polega zabezpieczenie transportowe?

Dzięki zastosowaniu technologii SBS Safety & Security Products – rejestrowane są zdarzenia przy drzwiach naczepy podczas całego procesu logistycznego. W zależności od zabezpieczeń, tylko kierowca może mieć dostęp do ładunku po wprowadzeniu losowo wygenerowanego numeru PIN. ORLACO, to z kolei systemy kamer zapewniających monitoring wokół pojazdów. Z kolei systemy Fela, Mape czy Theftex, które obecnie są niezbędną i integralną częścią zabezpieczeń mechanicznych wyczerpują praktycznie wszystkie oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów, zapewniając im możliwość stałego podglądu przewożonych ładunków. Tak mechaniczne jak i certyfikowane zabezpieczenia transportowe do większości rodzajów naczep i przyczep z drzwiami skrzydłowymi, spełniają wymagania wg standardów TAPA TSR.

Bezpieczeństwo ładunków jest priorytetem w logistyce high-tech

Od roku 2019 firma Protect Vehicle Security jest oficjalnym członkiem TAPA (Technology Asset Protections Association) międzynarodowej organizacji, która wyznacza standardy bezpieczeństwa miedzy innymi w logistyce high-tech.

Zabezpieczenia transportowe będą musiały rozwijać się zgodnie z trendami w logistyce high-tech. Zaawansowane i skuteczne zabezpieczenia transportowe firmy Protect Vehicle Security sprawiły, że firmy specjalizujące się w transporcie artykułów branży RTV i AGD, zyskały zaufanego i godnego polecenia partnera. Najważniejszym hasłem firmy PVS stało się bezwarunkowe bezpieczeństwo przewożonych ładunków.

scroll to top