Logistyka transportowa pod stałą kontrolą czyli monitoring pojazdów GPS

Monitoring pojazdów GPS to zaawansowane oprogramowanie dla logistyki

Foto: SafeFleet

Monitoring pojazdów GPS to pojęcie, które można definiować na kilka różnych sposobów. Aby najlepiej oddać jego możliwości przyjmijmy, że to narzędzie, za pomocą którego sprawuje się kontrolę nad flotą. Monitoring pojazdów GPS pozwala na nadzór nad pojazdami oraz transportowanym ładunkiem, dzięki czemu logistyka transportowa uznana może być za bezpieczną.

W niemal każdej firmie, bez względu na jej wielkość i liczbę zatrudnionych pracowników, pojazdy odgrywają kluczową rolę. Termin „pojazdy” jest tu jak najbardziej właściwy. Grupuje i jednoślady, i samochody osobowe, i ciężarowe, i maszyny budowlane, i rolnicze, a także łodzie i samoloty. Są one wykorzystywane do wielu rozmaitych zadań, ale mimo dzielących je różnic, łączy je potrzeba sprawowania nad nimi kontroli. Efektywnej kontroli! Im więcej pojazdów, im więcej wykonywanych przez nie zadań, tym trudniej na bieżąco optymalizować ich pracę. Zarządzanie współczesną flotą pojazdów jest wieloaspektowe. Dlatego niezbędne są takie rozwiązania, które połączą wydajność, ograniczenie kosztów funkcjonowania firmy oraz dadzą poczucie bezpieczeństwa. Temu właśnie służy monitoring pojazdów GPS.

Narzędzie do kontroli floty – wyposażenie obowiązkowe

Tak jak kompletujemy wyposażenie pojazdów, tak również kompletować możemy wyposażenie firmy, aby jej logistyka transportowa była efektywna w zarzadzaniu. Na liście niezbędników monitoring pojazdów  powinien zajmować jedną z czołowych pozycji. I nie chodzi tu o to, by dla uspokojenia sumienia wybrać pierwszą lepszą ofertę, kierując się najniższą ceną. Wówczas czeka nas rozczarowanie. Chodzi o dokonanie świadomego wyboru, poprzedzonego kontaktem z doradcą, aby uzyskać pożądany efekt.   

Logistyka transportowa, to szereg elementów, a wśród nich można wskazać monitoring pojazdów GPS. SafeFleet rozwija go od niemal 25 lat, odpowiadając na potrzeby rynku, a nawet je wyprzedzając. Usługa składa się z rozbudowanych funkcjonalności – co najistotniejsze – dostosowanych do profilu działania określonej firmy, z możliwością dalszej rozbudowy narzędzia oprogramowania. Stąd tak ważna jest rozmowa czy chociaż wymiana e-maili, by produkt nie rozmijał się z oczekiwaniami. Monitoring pojazdów GPS SafeFleet zapewnia podgląd pozycji pojazdu na mapie (odświeżanie co 10 sekund),  wyznacza i koryguje trasę, kontroluje zużycia paliwa, technikę jazdy kierowcy oraz stan ładunku. Umożliwia również dwustronną komunikację na linii operator floty – kierowca. To także powiadomienia o przekraczaniu prędkości czy nieautoryzowanym otwarciu drzwi pojazdu. System przypomni też o przeglądach, ubezpieczeniach, a także innych niezbędnych formalnościach. Zdalny odczyt danych z tachografu, regulowanie opłat parkingowych to codzienne ułatwienia dla kierowcy. Na komfort i bezpieczeństwo podróży wpływa automatyczne regulowanie opłat drogowych na Węgrzech, w Bułgarii, a także e-TOLL w Polsce, za pomocą urządzeń ZSL. To wszystko sprawia, że logistyka transportowa każdej firmy staje się łatwiejsza w zarządzaniu.

Monitoring pojazdów GPS SafeFleet to narzędzie wyróżniające się prostym montażem, obsługą i wygodnym dostępem do danych. Wystarczy dowolne urządzenie z dostępem do internetu, by korzystać ze wszystkich funkcjonalności systemu, także z wykorzystaniem aplikacji fliGO.

Monitoring pojazdów GPS – SafeFleet łączy

Nowoczesne oprogramowanie powinno oferować możliwość integracji różnych funkcji czy aplikacji. Technologia SafeFleet umożliwia łatwą integrację z dotychczas używanymi rozwiązaniami za pośrednictwem API. Jedno miejsce służy zarządzaniu, a także dzieleniu się informacjami z klientami. Wszystko to dla zapewnienia maksymalnej wydajności.

W oczekiwaniu na przyszłość

Wspomnieliśmy o wybieganiu w przyszłość. W przypadku rozwiązań typu monitoring pojazdów GPS przyszłością jest integracja. – Obecnie już niemal wszystkie samochody ciężarowe są fabrycznie wyposażone w systemy telematyczne czy telemetryczne, więc ich potencjał przetwarzania wybranych danych z szyny CAN i udostępniania klientowi jest największy. Będzie się dążyć do ograniczenia liczby dodatkowych urządzeń montowanych w pojeździe. SafeFleet prowadzi już rozmowy na temat takiej współpracy. Chodzi o to, by firma, która ma pojazdy różnych producentów, widziała w jednym systemie wszystkie pochodzące z nich dane i raporty – mówi Jakub Wojda, prezes zarządu SafeFleet. Nowoczesna logistyka transportowa stoi przed nie lada wyzwaniem.

Czeka nas ewolucja systemów poboru opłat drogowych. – Wielu producentów chciałoby mieć jedno urządzenie na całą Europę. Niektórzy z nich już w 2014 r. deklarowali ich wdrożenie, ale czas pokazał, że integracja nie jest taka prosta. Wiele państw nie chce się na taką integrację zgodzić, gdyż z urządzeń proponowanych przez siebie czerpie stały przychód – mówi Jakub Wojda. Największy opór stawiają Węgry, trudne rozmowy toczą się z Czechami i Słowacją. Firma, która zaoferuje zintegrowany system poboru opłat, który siłą rzeczy będzie posiadać moduł GPS i komunikację GSM, odegra kluczową rolę na rynku. Szczególnie, jeśli koszty użytkowania takiego systemu zostaną rozsądnie skalkulowane. SafeFleet przygotowuje się na taki scenariusz – dodaje.

SafeFleet ze statuetką

Zwycięstwo w plebiscycie Fleet Derby 2021 w kategorii Produkt i Usługa flotowa i podkategorii Telematyka (monitoring pojazdów GPS) to najcenniejszy wyraz uznania za oprogramowanie oraz niepodważalną jakość rynkowej oferty SafeFleet.

Więcej informacji o ofercie znajdziesz na stronie https://safefleet.pl/


Autorem jest Adam Mikołajczyk – PR & Marketing Manager SafeFleet

https://www.linkedin.com/company/safefleet-polska/

 

scroll to top