Rekrutacja w logistyce – Rynek pracy w segmencie TSL

Rekrutacja w Logistyce

Rekrutacja w Logistyce

Polska jest atrakcyjnym rynkiem w sektorze TSL, rekrutacja w logistyce będzie więc odgrywać znacząca rolę w najbliższym czasie. Ze względu na swoje położenie oraz dostęp do morza, Polska jest niekwestionowanym centrum działań transportowych dla Europy Środkowowschodniej. To tutaj wiele międzynarodowych korporacji otworzyło swoje oddziały po to, aby móc sprawnie i szybko realizować zamówienia dla klientów w tej części Europy. Spowodowało to wzrost zapotrzebowania i zainteresowania na usługi firm, których rekrutacja w logistyce to podstawowe zadanie.   

Dynamiczny rozwój sektora logistycznego przełożył się na wzrost zatrudnienia i wzmożone zainteresowanie kadrą menadżerską. Wiele organizacji aktualnie boryka się z problemem braków kadrowych. Brakuje kierowców, pracowników magazynowych, ale również odczuwa się, choć w mniejszym stopniu deficyt kadry menadżerskiej.

Na braki kadrowe najbardziej narażony jest transport drogowy oraz logistyka magazynowa. Wiele firm ratuje się sprowadzaniem pracowników zza wschodniej granicy. Ukraina i Białoruś przestają już być łatwym źródłem pozyskiwania pracowników ze względu na ich coraz mniejsze zainteresowanie pracą w Polsce. Agencje doradztwa personalnego, a tym samym rekrutacja w logistyce stają przed coraz większym wyzwaniem. Firmy zaczynają sięgać głębiej, do krajów azjatyckich takich jak Nepal, Indie czy Filipiny.

Na ratunek wielu firmom logistycznym przychodzą agencje rekrutacyjne, które wspierają je w doborze brakujących pracowników. Na rynku polskim działają firmy rekrutacyjne, które specjalizują się w poszukiwaniu siły roboczej typu blue-collars. Inną grupą są agencje zajmujące się pozyskiwaniem doświadczonych pracowników od kadry specjalistycznej po  menadżerską, kończąc na Top Management.

Rekrutacja w logistyce to atrakcyjna opcja dla branży TSL  

Nieocenioną wartością jest wyspecjalizowana w branży TSL agencja rekrutacyjna. Taka profesjonalna firma, posiada bardzo dobrą znajomość rynku branżowego oraz umiejętność doboru odpowiednich pracowników. Korzystając z usług doświadczonych rekruterów, minimalizuje się ryzyko nietrafionej rekrutacji. Tym samym oszczędza się czas i środki finansowe związane z zatrudnieniem nieodpowiedniej osoby.

Wiele międzynarodowych firm, które jeszcze nie są obecne w Polsce planując swoją ekspansję, rozważa współpracę z agencjami rekrutacyjnymi, dla których rekrutacja w logistyce jest głównym zajęciem. Doświadczony headhunter jest ważnym wsparciem w budowaniu oddziału od strony kadrowo-operacyjnej. Jest w stanie pozyskać, zweryfikować oraz przeprocesować zatrudnienie osoby na najwyższe stanowisko w nowo powstałym oddziale firmy. Nie jest to łatwe zadanie, gdyż należy zweryfikować i odkryć odpowiednie kompetencje, które będą niezbędne przy budowaniu nowej marki na nowym rynku i to czasem całkiem od zera.

Poszczególne agencje rekrutacyjne wraz z innymi partnerami biznesowymi świadczą również doradztwo w zakresie wyboru odpowiedniej lokalizacji pod nowo powstające biuro. Należy uwzględnić wiele czynników takich jak: natężenie zatrudniania w regionie, rozwój ekonomiczny, infrastruktura i komunikacja, ilość szkół wyższych i zawodowych oraz koszty życia i regulacje podatkowe. Dlatego warto zwracać się ku firmom, które kompleksowo świadczą usługi i dla których rekrutacja w logistyce wpisana jest w ich misję.

Rynek logistyczny bardzo dynamicznie się zmienia. Największymi wygranymi będą nie ci najwięksi, ale te organizacje, które będą potrafiły szybko zaadoptować się do zachodzących zmian.    

Artykuł napisał Michał Schneider, ekspert do rekrutacji w logistyce.

linkedin.com/in/michal-schneider-a9b2645/

scroll to top