Druk 3D w logistyce

druk 3d

druk 3d dla logistyki

Druk 3D odgrywa coraz ważniejszą rolę w logistyce. Ma to ścisły związek z postępującą cyfryzacją tej branży. Kierunek ten jest nieunikniony aby sprostać stale rosnącym wymaganiom rynku.

Jak druk 3D usprawnia transport?

Druk 3D już w niedalekiej przyszłości znacząco przyczyni się do rozszerzenia zakresu usług logistycznych. Wynika to w głównej mierze z tego, że skanowanie 3D jest bardzo istotne z perspektywy optymalizacji procesów technologicznych. Nie tylko pozwala zdobyć dokładne informacje na temat struktury, właściwości, wymiarów oraz zastosowania praktycznie każdego przedmiotu czy elementu konstrukcyjnego, ale także przyczynia się do usprawnienia transportu. Starając się wychodzić naprzeciw zmieniającym się potrzebom klientów, firmy logistyczne rozważają wprowadzenie do oferty zupełnie nowych towarów i usług. Taką właśnie usługą może okazać się druk 3D, dzięki któremu dana firma jest w stanie od ręki wykonać zamówione przez klienta komponenty – niezależnie od zewnętrznych dostawców. Dzięki temu realizacja zamówienia przebiega znacznie szybciej – w porównaniu z tradycyjnymi metodami produkcyjnymi drukowanie 3D skraca czas uzyskania określonych produktów średnio do kilku dni roboczych, generując przy tym niemałe oszczędności.

Skrócenie łańcucha dostaw

Wdrożenie druku 3D przynosi korzyści na każdym etapie łańcucha dostaw. Wszystko zaczyna się od projektowania, które również na tym zyskuje. Tworzenie kolejnych części projektów zużywa niemało zasobów oraz zajmuje mnóstwo czasu. Zlecanie wykonania prototypów zewnętrznym usługodawcom wiąże się natomiast z ryzykiem niedochowania tajemnicy handlowej i udostępnienia projektu osobom niepowołanym. To wydłuża czas, jaki jest potrzebny do wprowadzenia produktu na rynek. Z tych powodów warto wykorzystać druk 3D. Zastosowania tej technologii w procesie projektowania są widoczne w wielu obszarach, a do największych jej zalet zaliczają się tu:

-możliwość szybkiego testowania rozmaitych wariantów projektu,
-sprawne i wydajne prototypowanie, w którym stosowany jest skan 3D, skraca czas -wprowadzenia produktu na rynek,
-wykrywanie błędów i niedociągnięć już na wczesnym etapie powstawania projektu,
-tworzenie geometrii, których uzyskanie nie wchodzi w rachubę przy użyciu tradycyjnych -technik wytwórczych,
-skuteczniejsza ochrona własności intelektualnej.

Prototyp ma postać wirtualnego pliku, który zawsze jest dostępny i gotowy do dalszych prac, a przy tym zajmuje bardzo mało miejsca. Technologia 3D ma też ten ogromny plus, że pozwala odwzorować niezbędne elementy z wyjątkową precyzją i dokładnością.

Oszczędności jakie druk 3D wnosi do świata logostyki?

Druk 3D to dla branży logistycznej szereg oszczędności. Co prawda trzeba liczyć się z niemałymi wydatkami, jakie generują akcesoria, filamenty oraz drukarka 3D. Zastosowania takiego sprzętu są jednak na tyle wszechstronne, że śmiało można tu mówić o wymiernych korzyściach. Oszczędności są rezultatem redukcji kosztów związanych z:

-transportem,
-magazynowaniem,
-wynajmem i utrzymaniem hal produkcyjnych,
-automatyzacją produkcji,
-wyposażeniem przedsiębiorstwa w specjalistyczne narzędzia,
-produkcją w dowolnym miejscu,
-projektowaniem komponentów.

Nowe ścieżki rozwoju, jakie wytycza technologia 3d, dostrzegają już tacy giganci jak Whirlpool czy Daimler, co powinno stanowić zachętę dla innych przedsiębiorstw. Dobrą inwestycją jest zatem drukarka 3D – do metali oraz innych materiałów, a także profesjonalne oprogramowanie i pozostałe dodatki.

Pandemia koronawirusa dobitnie pokazała, że zależności w branży logistycznej łatwo zniszczyć, np. zrywając łańcuchy dostaw. Z tego względu przeniesienia jak największej ilości procesów wewnątrz przedsiębiorstwa jest jak najbardziej uzasadnionym posunięciem. Dzięki technologii 3D rośnie efektywność produkcji, ponieważ części zamienne da się drukować na miejscu nie tylko taniej, ale i szybciej.

B3D S.C. to dynamicznie rozwijająca się firmą, która specjalizuje się w technologiach przyrostowych. Świadczymy usługi 3D z zakresu: modelowania, skanowania i drukowania dla przemysłu. Wyróżnia nas rzetelność, indywidualne podejście do klienta i konkurencyjne ceny. Zadzwoń i dowiedz się więcej…Zapytaj o ofertę

scroll to top