Jak prawnicy biznesowi pomagają gdy chodzi o zakładanie spółek w Niemczech

Prawnicy biznesowi

Prawnicy biznesowi

Zakładanie spółek w Niemczech, którymi zajmują się prawnicy biznesowi, robią firmy z Chin przy wejściu na rynek europejski. Często się powtarzają te same problemy. Z reguły to firmy z Chin zaczynają sprzedawać swoje towary w Niemczech. Realizacją zamówień i logistyką zajmują się właśnie firmy chińskie. Przesyłki kurierskie również nie należą do najtańszych. Do tego dochodzi jeszcze skomplikowane niemieckie prawo celne. Krótko mówiąc, kontrola celna znacznie spowalnia każdą dostawę w branży e-commerce. Jeśli firma z Chin stale się rozwija, w pewnym momencie musi zostać podjęta decyzja o założeniu firmy w Niemczech. Nadszedł właściwy moment, kiedy koszty logistyczne przestają się opłacać. Do tego dochodzi zaufanie do branży e-commerce. Jest ono niezbędne dla firm z Chin. Firmy o silnej trajektorii wzrostu wiedzą, jak ważne jest posiadanie własnej firmy w Niemczech z dokumentem zawierający identyfikację usługodawcy (obowiązek Impressum). Ale co mają wspólnego z tymi problemami prawnicy biznesowi?

Prawnicy biznesowi doradzają przy zakładaniu firmy w Niemczech

Biznesplan to pierwszy krok przy zakładaniu firmy w Niemczech. Założenia dotyczące obrotów i wydatków można zaplanować na podstawie własnych doświadczeń. Z jednej strony, dzięki własnej obecności w Niemczech, firmy z Chin mogą liczyć na większy wzrost obrotów. Wynika to z faktu, że klienci zwykle bardziej ufają lokalnej firmie. Typowy klient nie chce się martwić o zwroty produktów. Jeśli odbywa się to bezpośrednio w Niemczech, próg zahamowania do zakupu w ramach branży e-commerce jest niski. Tutaj prawnicy biznesowi mogą pomóc w opracowaniu regulaminów i warunków sprzedaży przyjaznych dla klienta, aby klient czuł się bezpiecznie podczas transakcji. Oczywiście po stronie sprzedaży jest jeszcze kilka innych wymogów prawnych, jak np. słynny obowiązek posiadania impressum.

Oszczędzanie pieniędzy przy zakładaniu firmy w Niemczech

Planując wydatki w biznesplanie, należy wziąć pod uwagę również koszty rozpoczęcia działalności. Firma z branży e-commerce potrzebuje adresu prowadzenia działalności oraz wsparcia prawnego i podatkowego. Można to wygodnie zlecić kancelarii prawnej. Logistyka fulfilmentu może być stworzona przez samą chińską firmę. Innymi słowy, można tu szukać gotowej nieruchomości logistycznej. Następnie firma z sektora e-commerce potrzebuje technologii magazynowej. Tutaj zależy od wydajności w magazynie, czy w grę wchodzi magazyn ręczny, półautomatyczny czy w pełni automatyczny. Różni dostawcy automatyki magazynowej są gotowi podjąć się projektów logistycznych.

Alternatywą dla wewnętrznej logistyki magazynowej jest outsourcing logistyki fulfilment. Usługodawcy są gotowi i czekają ze swoimi modelami rozliczeń typu pay-per-pick. Oznacza to, że w przypadku nowoczesnej logistyki magazynowej trend przechodzi z kosztów stałych na koszty zmienne. W wyborze opłacalnego modelu magazynu pomaga z reguły doradca logistyczny. Ekspert magazynowy zna wiele standardowych rozwiązań logistycznych na rynku i ułatwia wybór systemu magazynowego. Również prawnicy biznesowi pomagają w logistyce magazynowej, czy to przy umowach najmu nieruchomości logistycznych, umowach kupna techniki magazynowej czy też przy kompleksowych umowach o świadczenie usług.

Prawnicy biznesowi i zakładanie spółek w Niemczech

Niemieckie prawo pracy wymaga wiele przyzwyczajenia dla chińskich firm. Przy sporządzaniu umów o pracę prawnicy biznesowi otrzymują specjalną pomoc specjalistycznych prawników od prawa pracy. Firmy z Chin planujące zatrudnienie pracowników i magazynierów powinny wiedzieć, że Niemcy to nie Chiny. Tutaj co najmniej 10 różnych ustaw reguluje, jak muszą pracować pracownicy magazynu. Od czasu pracy, poprzez płacę minimalną, aż do zwolnienia. Bez prawnika specjalizującego się w prawie pracy założenie firmy w Niemczech może stać się golem samobójczym. Istnieją również przepisy dotyczące zabezpieczenia ładunku podczas przenoszenia palet.

Albo gdy chodzi o wymianę palet na rampie. W przypadku, gdy nieprawidłowo pokwitowane dokumenty WZ prowadzą do strat paletowych, PalettenReport pomaga ustalić ceny europalet typu EPAL w Niemczech. Są one częścią normalnych kosztów biznesowych związanych z założeniem firmy w Chinach. W końcu warto rozważyć założenie firmy w Niemczech, ponieważ kraj ten jest atrakcyjnym rynkiem dla branży e-commerce. Przed pandemią konsumenci kupowali w sklepach, po pandemii kupowanie w internecie jest czymś naturalnym w Niemczech. Dlatego tradycyjne sieci handlowe bankrutują, tak jak ostatnio Peek and Cloppenburg. Mówiąc o niewypłacalności lub zamknięciu zakładu, firmy mogą aktywować prawników biznesowych także tutaj. Zwłaszcza jeśli trzeba zwolnić pracowników magazynowych z powodów operacyjnych, warto zatrudnić specjalistę od prawa pracy, który walczy po stronie pracodawców.

Czy chcesz być w prasie Niemieckiej? Albo chcesz żeby Twoja firma była umieszczona w tym artykule?

scroll to top