Regały półkowe dla branży farmaceutycznej – jak składować leki?

Rozwiązania intralogistyczne w magazynie

Regały półkowe dla branży farmaceutycznej to idealne rozwiązanie do składowania wielu różnych, drobnych elementów. Ten rodzaj regałów ma zastosowanie, zwłaszcza gdy podczas kompletacji ważny jest szybki dostęp do artykułów. Szereg opcji wyposażenia dodatkowego i proste elementy konstrukcyjne umożliwiają łatwą adaptację do indywidualnych warunków przestrzennych oraz potrzeb klienta.

Regały magazynowe odgrywają kluczową rolę w branży farmaceutycznej. Dzięki nim możliwe jest składowanie, organizacja i efektywne zarządzanie licznymi produktami farmaceutycznymi. Regały te umożliwiają właściwe przechowywanie leków, suplementów diety, kosmetyków i innych produktów, co ma kluczowe znaczenie dla utrzymania ich jakości i bezpieczeństwa. Regały półkowe dla branży farmaceutycznej mają jeszcze jedną, ważną zaletę – wykonane z materiałów łatwych do czyszczenia i dezynfekcji. Zapewnia to odpowiednie warunki przechowywania produktów. Jest to szczególnie ważne w farmacji, gdzie przestrzeganie zasad higieny i panujących przepisów jest kluczowe.

Regały półkowe dla branży farmaceutycznej – ich rodzaje i zalety

Doskonałym przykładem regałów idealnie dopasowanych do branży farmaceutycznej, są rozwiązania firmy META. Można tutaj mówić o dwóch ich rodzajach – regałach wtykowych META CLIP i regałach ekologicznych META CLIP S3.
Pierwszy ich rodzaj oparto na prostym montażu wtykowym, bez użycia narzędzi. Można je dowolnie przebudowywać i tym samym optymalnie dopasować do magazynowanego towaru. Bogaty asortyment wyposażenia dodatkowego umożliwia tworzenie licznych wariantów rozwiązań, jak regały z półkami ukośnymi, pojemnikami, czy regały z materiałami niebezpiecznymi. Regał wtykowy sprawdzi się także w sytuacji, gdy potrzebna jest jedynie tymczasowo powiększona powierzchnia do magazynowania niewielkich materiałów przemysłowych, spożywczych oraz ładunków innego typu. Ich zaletą są między innymi półki z regulacją wysokości, co umożliwia dostosowanie wymiarów regału do składowanego towaru.
Z kolei regały ekologiczne META CLIP S3, jako regały półkowe dla branży farmaceutycznej i nie tylko, wykorzystuje się do bezpiecznego przechowywania różnego rodzaju środków lub substancji chemicznych. META oferuje dwa podstawowe typy takich regałów: regały do przechowywania płynów palnych oraz regały do przechowywania płynów zagrażających zanieczyszczeniem wody.
CLIP S3 posiadają półki wannowe i wanny ociekowe. Jeden z trzech ich rodzajów wyposażono również w półki z systemem otworów w module. Przystosowano je do umieszczenia w nich dodatkowych akcesoriów. Regały te mają otwartą konstrukcję, gwarantując swobodny i bezpieczny dostęp do przechowywanych w nich środków chemicznych.
Wyżej wymienione regały stanowią podstawowe wyposażenie laboratoriów. Można je również wykorzystywać w magazynach, zakładach produkcyjnych, fabrykach i budynkach, w których obecność silnych środków chemicznych jest niezbędna. Mogą to być także zaplecza warsztatów samochodowych, aptek, uczelni chemicznych, biologicznych i medycznych oraz ośrodków badawczych przeprowadzających różnorodne eksperymenty chemiczne.

Wielopoziomowe regały półkowe

Kiedy na magazynie zaczyna brakować miejsca na kolejne regały, warto rozważyć regałową zabudowę wielopoziomową. Regały półkowe dla branży farmaceutycznej z wielopoziomową zabudową w znacznym stopniu zwiększają powierzchnię, na której składowane są dane towary. Systemowe zabudowy wielopoziomowe opiera się głównie na regałach półkowych, czasami na regałach paletowych. Podłogi najczęściej wykonane są z kratownicy stalowej lub płyty wiórowej. Takie rozwiązania powodują, że kubatura magazynowa może zostać wykorzystana w niemal 100%. Co ważne, regały półkowe w zabudowie wielopoziomowej nie wymagają pozwolenia na budowę. Mimo że powiększają kilkukrotnie powierzchnię składową magazynu, prawo budowlane nie szereguje ich jako dodatkowe piętro budynku. W konsekwencji nie wchodzą przez to w metraż opłat podatku od nieruchomości za wygenerowaną dodatkową powierzchnię użytkową budynku w związku z przeprowadzoną inwestycją.
To, czy regały półkowe dla branży farmaceutycznej z wielopoziomową zabudową warto wdrożyć, jest zależne między innymi od możliwości zamontowania kolejnych poziomów oraz od wagi lub gabarytów przechowywanych części. W przypadku tego typu rozwiązań, z pomocą przychodzi szeroka oferta firmy META. Hale magazynowe, w których możliwe jest maksymalne wykorzystanie powierzchni poprzez zastosowanie zabudowy wielopoziomowej, przede wszystkim muszą cechować się odpowiednią wysokością, umożliwiającą nadbudowę dodatkowych pięter z regałami.

Regały półkowe dla branży farmaceutycznej – rodzaje zabudów wielopoziomowych

Wymieniona wcześniej firma META posiada w swojej ofercie rozwiązania META CLIP do 3 poziomów składowania oraz META MULTIFLOOR do 5 poziomów składowania.
Regały META CLIP można zainstalować w wersji jedno-, dwu- lub trójkondygnacyjnej. Półki są w stanie wytrzymać obciążenie do 400 kg przy równomiernie rozłożonym obciążeniu. Ten rodzaj regałów to klinczowane, zmontowane ramy oraz półki, zawieszane na zaczepach. Dzięki przemyślanej konstrukcji, możliwe jest tworzenie korytarzy pomiędzy poszczególnymi regałami. Zawieszane są one za pomocą konsol i specjalnej perforacji w profilach. Dodatkowo, zależnie od szerokości korytarzy, można je wzmocnić za pomocą wsporników. Ich atutem jest szybki i łatwy montaż.
Z kolei system META MULTIFLOOR składa się z ram skręcanych z profili, stężeń ukośnych i poziomych. Powstała w ten sposób konstrukcja zapewnia bardzo dużą stabilność. Ponadto, także umożliwia aż 5-poziomową zabudowę przy wysokości regału do 12 metrów.

scroll to top