Wywiad o tym jak logistyka żywności odnosi się do palet plastikowych

Walter-Ahn

Walter-Ahn

Logistik Nachrichten.de przeprowadził wywiad z ekspertem ds. palet Walterem Ahnem, założycielem WASTO-PAC GmbH z aglomeracji Kolonii, specjalistą w zakresie czyszczenia palet, palet plastikowych i o tematach jak logistyka żywności.

Walter, jeśli chodzi o palety plastikowe, jesteś neutralnym ekspertem w dziedzinie palet dla naszego wydawnictwa. Czego mogą od Ciebie oczekiwać klienci?

Odpowiedź: Naszym celem i siłą jest neutralność, która koncentruje się na kliencie i jego życzeniach. Jest niesamowita liczba dobrych producentów, ale wolą sprzedawać to, co sami produkują. My natomiast zaopatrujemy się dokładnie w to, czego potrzebuje klient i posiadamy źródła w kraju i za granicą. W ten sposób klient jest dla nas w centrum uwagi, a nie produkcja.
Mycie palet na terenie całych Niemiec

Od lat jesteś logicznym punktem kontaktowym, jeśli chodzi o plastikowe palety w rejonie Kolonii. Czy klienci z całych Niemiec mogą kontaktować się z Tobą w sprawie czyszczenia palet lub czyszczenia kontenerów?

Odpowiedź: Muszę cię sprostować: bardzo niewielu klientów pochodzi z naszego najbliższego otoczenia, ale z całych Niemiec, czasami nawet do 600 km. W przypadku nośników ładunku, których objętość można zmniejszyć, takich jak pudła składane, proporcjonalne koszty frachtu nie są tak duże. Palety różnią się między sobą z dwóch powodów: Po pierwsze, istnieje tylko kilku zewnętrznych usługodawców w zakresie czyszczenia palet plastikowych. Po drugie, posiadamy certyfikat HACCP, co jest ważne dla wielu odbiorców żywności.

Jeśli klienci odkryją wadliwe nośniki ładunku: Kto może im powiedzieć, czy warto naprawić plastikowe palety lub plastikowe pojemniki?

Odpowiedź: Chętnie pomożemy klientowi dokonać wstępnej oceny na podstawie jego zdjęć (format jpg za pośrednictwem poczty elektronicznej). Chętnie dostarczamy również ilustrowane instrukcje dotyczące wstępnego sortowania, aby klient mógł posortować palety, których oczywiście nie można już naprawić. Z reguły można oczywiście przyjąć, że palety plastikowe wykonane z nowego towaru HDPE lub PP o wartości powyżej ok. 35,00 € są warte naprawy. Przy tańszych paletach wykonanych z recyklatu technologia spawania ekstruderem osiąga swoje granice, ponieważ nowy materiał nie łączy się dobrze ze starym materiałem.

Wsparcie w doborze odpowiednich palet plastikowych

Na swojej stronie pomagasz firmom zaopatrywać się w plastikowe palety, plastikowe składane pojemniki, składane pudełka i składane pudełka. Jak klient może dowiedzieć się, czy rzeczywiście potrzebuje odpowiedniego opakowania specjalnego?

Odpowiedź: Nasza platforma porównawcza www.paletten.online i nasz sklep internetowy www.wastopac.com/shop to ustępstwa na rzecz cyfrowego udostępniania informacji i produktów. Jeśli więc potrzebujesz na przykład klasycznej serii H1, wiesz, co chcesz zamówić i możesz to zrobić przez całą dobę. W przypadku wszystkich innych opakowań jesteśmy oczywiście zawsze dostępni, aby służyć radą i wskazówkami. Jest to zatem idealna mieszanka wirtualnego świata i osobistej porady.

Oprócz zakupu różnych nośników ładunku, oferujesz „plan pakowania”. Co robi to oprogramowanie, jeśli chodzi o plastikowe palety lub plastikowe pojemniki?

Odpowiedź: Używamy Packplan jako naszego systemu zarządzania towarami dla wszystkich przychodzących i wychodzących produktów klientów. Przedstawiono w nim również wszystkie etapy procesu od sortowania, czyszczenia i naprawy. W ten sposób klient może w dowolnym momencie sprawdzić online i w czasie rzeczywistym status swoich przewoźników ładunku. W 2022 r. będziemy również promować cyfryzację za pomocą Packplan 2.0: nadchodzą aplikacje na smartfony, monitorowanie kont, automatyczne liczenie towarów z wykorzystaniem technologii obrazu AI, co powinno pomóc uniknąć błędów ręcznego liczenia, a tym samym różnic w stanie magazynowym.

Walter, przed laty jako pierwszy stworzyłeś wyszukiwarkę palet z portalem Paletten.online. Czy jest to rodzaj Wikipedii na plastikowe palety lub plastikowe pojemniki?

Odpowiedź: Niemal trochę zirytowało mnie, że nie było CHECK24 ani Verivox dla palet plastikowych i do dziś nie ma. Następnie zapakowałem swoją wiedzę do bazy danych ze zdjęciami, opisami i cenami docelowymi, aby potencjalny klient mógł teraz odfiltrować swój pożądany asortyment za pomocą określonych kryteriów wyszukiwania. Oszczędza to cenny czas w porównaniu z indywidualnym wyszukiwaniem na różnych stronach internetowych producentów. Słowniczek oferuje również dodatkową korzyść. Tutaj na przykład wyjaśnione są właściwości materiału, DIN 8611, różne specyfikacje obciążenia, a także pytania, które można wykorzystać do lepszego indywidualnego zdefiniowania kryteriów wyboru. Zasadniczo www.paletten.online to Parship dla palet: co 11 godzin użytkownik znajduje żądaną paletę.

Wyszukiwarka palet plastikowych od Wasto-Pac

Logistycy lub kupcy z branży są często przytłoczeni całą ofertą rynkową lub nie mają czasu na zajmowanie się tematem palet w najdrobniejszych szczegółach. W jaki sposób mogą wykorzystać Twoją platformę paletową, sklep, aby uzyskać odpowiednie plastikowe palety lub skrzyniopalety?

Odpowiedź: Postrzegamy naszą platformę porównawczą www.paletten.online i sklep pod adresem www.wastopac.com/shop jako pierwszy punkt kontaktu, gdy klienci znajdą nas w wyszukiwarce. W przypadku ponad 2 trzecich odwiedzających cyfrowych, prowadzi to i tak do kontaktu w celu wyjaśnienia szczegółowych pytań.

Zrównoważony rozwój był głównym celem Fruit Logistica w Berlinie. W jakich branżach lub gałęziach logistyki ma sens przejście z palet drewnianych na palety plastikowe z ekologicznego punktu widzenia?

Odpowiedź: Kwestia zrównoważonego rozwoju jest trendem we wszystkich sektorach, nie tylko w sektorze spożywczym. Wcale nie uważam, że palety drewniane są złe, ale znacznie dłuższa żywotność palet plastikowych wielokrotnego użytku i czasami tańszych jednorazowych palet plastikowych wykonanych z recyklatu w porównaniu z paletami drewnianymi z certyfikatem ISPM nie tylko zyskały na znaczeniu, ponieważ dramatycznie wzrosły ceny drewna .

Logistyka świeżych produktów, logistyka żywności, logistyka mięsa od lat w coraz większym stopniu opierają się na plastikowych paletach ze względu na zasady higieny HAACP. Jakie inne branże są obecnie coraz bardziej popularne, które od lat wysyłają na paletach drewnianych?

Odpowiedź: Zasadniczo widzimy plastikowe palety w wielu obszarach poza przemysłem spożywczym, ponieważ nie jest to tylko kwestia możliwości czyszczenia. Stabilność wymiarów przy stałej tarze sprawia, że ​​paleta z tworzywa sztucznego jest niezawodnym nośnikiem ładunku w zautomatyzowanych procesach. Integracja chipów RFID i bezproblemowe mocowanie etykiet to kolejne aspekty. Jednocześnie możliwe do zagnieżdżenia, a tym samym zajmujące niewiele miejsca, lekkie palety wykonane z recyklatu stały się niezbędne w eksporcie, bez względu na to, co znajduje się w pudłach.

Palety plastikowe jako alternatywa dla palet drewnianych

Na obecnym rynku paletowym wszędzie brakuje drewnianych europalet. A co z plastikowymi paletami?

Odpowiedź: Ogromnie wzrosło zapotrzebowanie na plastikowe nośniki ładunku, zwłaszcza w sektorze recyklingu jako niedrogą alternatywę dla palet drewnianych. Możliwości są w pełni wykorzystane, wąskim gardłem są dostawy surowców, oczywiście połączone z zauważalnymi wzrostami cen.

Czy rynek plastikowych pojemników jest podobny do rynku palet drewnianych, czy jest inny?

Odpowiedź: Głównymi surowcami w obszarze formowania wtryskowego są PP i PE, a my doświadczamy zarówno wzrostu cen, jak i wąskich gardeł w dostępności. Księgi zamówień producentów są wciąż pełne, ale terminy dostaw znacznie się wydłużają ze względu na powyższe zmiany.

O jakich trzech najmocniejszych argumentach przemawiających za paletami plastikowymi powinien pamiętać każdy klient z branży, aby podjąć właściwą decyzję dotyczącą logistyki palet?

Odpowiedź: Nie udzieliłbym odpowiedzi w sposób ogólny, ale zróżnicowałem je według obszarów zastosowania:
a) Czyste użytkowanie wewnętrzne: Inwestycje w palety wyższej jakości są opłacalne, jeśli masz długoterminowe bezpieczeństwo planowania. Ponadto palety plastikowe są dokładniejsze pod względem wymiarów i mają stałą tarę, dzięki czemu lepiej sprawdzają się w magazynach automatycznych.
b) w sektorze jednokierunkowym lub eksportowym lekkie palety wykonane z recyklatu są często tańsze niż palety drewniane i nie wymagają certyfikatu obróbki ISPM.
c) Aby zapewnić trwale dłuższą żywotność palet wielokrotnego użytku, należy również rozważyć proste czyszczenie lub naprawę.

Czy są sposoby na ustanowienie wymiany palet na palety plastikowe?

Obecnie istnieje tylko gama tworzyw sztucznych H1 Euro, ustanowiona standardem w przemyśle mięsnym od 1993 roku, rodzaj standardu jako odpowiednik gamy EPAL/UIC. W rzeczywistości jest oferowana jako paleta wymienna przez kilku spedytorów żywności. Nie ma otwartego basenu dla wszystkich innych różnorodnych typów palet plastikowych. Jestem też przeciwnikiem otwartej puli, bo tu zawsze będą problemy z jakością i wymianą. Wymiana może być zatem uzgadniana tylko dwustronnie między nadawcą a odbiorcą. Jedyna alternatywa: połączenie z dostawcą usług basenowych, który może zaoferować odpowiednie formaty palet (paleta ćwierćpaleta, Düsseldorfer, europaleta i paleta przemysłowa). Usługodawcy ci inwestują w palety i dbają o zarządzanie kontami, odbiór pustych opakowań, a przede wszystkim kontrolę w magazynie serwisowym (sortowanie, czyszczenie, naprawa), aby zapewnić stałą jakość użytkowania przed kolejnym użyciem. Z mojego punktu widzenia jest to jedyna alternatywa dla otwartej puli lub indywidualnej umowy między nadawcą a odbiorcą

Co musi zrobić klient, aby przekonać spedytorów do wymiany palet na palety plastikowe H1?

Jak wspomniałem wcześniej, seria H1 (w kolorze szarym z logo GS1) to seria przeznaczona dla sektora mięsnego. Każdy użytkownik palety H1 musi być tego świadomy. Palety te są wymieniane w otwartym basenie, więc palety skażone krwią i mięsem mogą wrócić. Jednak nie może być zadaniem każdego spedytora zakup systemu myjącego w celu zwrotu czystych palet. Dlatego możemy jedynie polecić wszystkim nadawcom, którzy nie dostarczają do sklepów spożywczych lub producentów żywności, zastanowienia się nad innymi konceptami i paletami ze spedytorami.

Jaka byłaby uczciwa cena za wymianę palet H1?

Jeśli spedytorzy powinni wymieniać „tylko” bez sprawdzania rodzaju i jakości palety, to koszty wymiany powinny być identyczne jak w przypadku palety drewnianej.
Czy jest coś jeszcze, co chciałbyś, aby nasi czytelnicy dowiedzieli się o plastikowych paletach?
Z tego, co do tej pory powiedziałem, z pewnością jasno wynika, że ​​temat palet plastikowych w porównaniu z paletami drewnianymi jest bardzo złożony. Dlatego zdecydowanie warto zasięgnąć porady zewnętrznej, aby uniknąć błędnych i ostatecznie kosztownych decyzji.

Dziękuję za wywiad:

Herrn Walter Ahn
WASTO-PAC GmbH
Wildweg 4a
50374 Erftstadt
Tel:  +49 2235 465 493 – 10
Fax:  +49 2235 465 493 – 19
Mob: +49 160 949 11799
Internet: http://www.wastopac.com
w.ahn@wastopac.com

Jesteś dostawcą palet z Polski? Możesz zaistnieć w mediach niemieckich. Nasz portal w Niemczech LogistikNachrichten.de pozwoli dotrzeć Tobie do pierwszej strony w niemieckim internecie. Nasza grupa Logistics Publishing Ltd. wydaje także PalettenReport.de, jedyną gazeta paletową w Niemczech. Kontakt do wydawcy portalu: https://gazetalogistyka.pl/kontakt/

scroll to top