Fałszywe europalety wykryto na lotniskach

fałszywe europalety

fałszywe europalety

Fałszywe europalety wykorzystywane przez przemysł ładunków lotniczych mogą spowodować ogromne szkody. Bezpośrednio zagrażają procesom biznesowym i stają się dużym kosztem jeśli zostaną wykryte.

Skąd pochodzą fałszywe europalety

Obecnie rynek palet boryka się z zawirowaniami cenowymi, donosi niemiecka gazeta PalettenReport. Według portalu internetowego, miesięczne zmiany cen europalet potroiły się. Wybuchu pandemii Covid 19. zmotywował oszustów do zintensyfikowania działań sprzedażowych. Licząc na nieostrożność nabywców certyfikowanych europalet szybko i prosto wygenerowali szybki zysk wpuszczając w obieg fałszywe europalety.

Ta sytuacja nie pozostała niezauważona na Białorusi i Ukrainie. Od czasu rozpoczęcia wojny w Rosji pojawiła się nowa kategoria sprzedawców palet. Osoby te zakładają firmy w UE, które wyrastają jak grzyby po deszczu, głównie w Polsce, aby wyglądać na legalne. W jaki sposób produkowane głównie na Białorusi i Ukrainie fałszywe europalety dostają się na terytorium UE bez oficjalnej kontroli na granicach, nie jest nigdzie odnotowane. Fałszywe europalety promowane przez posty na platformach społecznościowych. Niektóre z fałszywych europalet wykorzystywane są w transporcie lotniczym i codziennie ładowane na pokład samolotów. W przeciwieństwie do certyfikowanych palet, brakuje im pieczęci, odcisku lub identyfikatora. Te trzy rzeczy wskazują na oficjalną rejestrację europalety, umożliwiając kontrolerom śledzenie ich pochodzenia.

Co więcej, producenci fałszywych europalet często używają do mocowania desek zwykłych gwoździ zamiast śrub. Podczas przemieszczania ich wózkiem widłowym uszkadzają się częściej bo są kruche. Stanowi to zagrożenie szczególnie na bardzo uczęszczanych lotniskach, gdzie procesy załadunku muszą być realizowane bardzo szybko. Ze względu na fałszywe i tanie gwoździe, palety mogą się rozpadać, co powoduje bałagan i opóźnia procesy załadunku. Ostatnią rzeczą, jakiej potrzebują spedytorzy lub agenci obsługi naziemnej, jest kolejna reklamacja. Dlatego też oszczędzanie pieniędzy w łańcuchu dostaw poprzez zakup podrobionych europalet nie jest rozwiązaniem godnym polecenia, a w niekorzystnych okolicznościach może doprowadzić do katastrofy.

Fałszywe palety mogą storpedować relacje biznesowe

Niszczycielskie skutki stosowania nielegalnych palet zademonstrowano kilkadziesiąt lat temu w zachodniej Kanadzie. Larwy szkodnika pochodzącego z Azji Wschodniej przedostały się do kraju i szybko rozprzestrzeniły się po sadach. Pasożyty żyły w drewnianych paletach z których wykonano palety. Nie zostały one uprzednio odpowiednio podgrzane aby zabić pasożyty. Był to alarmujący przykład dla władz rolniczych na całym świecie. Od tego czasu, aby chronić własne ekosystemy i zapobiegać spustoszeniu gospodarczemu, większość krajów nakazuje, aby przez ich granice przechodziły tylko palety lub inne produkty drewniane, które przed wysłaniem zostały poddane obróbce termicznej w określonych temperaturach.
Naruszenie tej zasady może być kosztowne. W tym przypadku grozi kara pieniężna. Towary znajdujące się na fałszywej palecie są niszczone i zwrócone do nadawcy. Jednak dwukrotne płacenie za fracht lotniczy nie podnosi marży! Dlatego też, jeśli palety z ładunkiem ominą upoważnienie Międzynarodowej Konwencji Ochrony Roślin (IPPC), ich wykorzystanie może zabić biznes. Miejsca takie jak Australia mają specjalny dział higieny, który kontroluje materiały drewniane wwożone do kraju. Bardzo skrupulatnie szuka ukrytych błędów. AQIS, oznacza Australian Quarantine and Inspection Service. Osoby naruszające przepisy będą musiały zapłacić za 60-dniową trwałą kwarantannę. Wykryte przez AQIS naruszenia, takie jak brak rejestracji IPPC lub ziarna pszenicy w paletach podlegają całkowitej kontroli.

Zagrożenie dla życia

Najważniejsze jest, aby drewno na palety pochodziło z bezpiecznych lasów, kropka. Palety wykonane z surowego drewna pozyskanego w skażonej radioaktywnie strefie wykluczenia wokół byłej elektrowni atomowej w Czarnobylu, stanowią zagrożenie dla życia ludzkiego. Przed laty pewna rodzina w Niemczech paliła w swoim kominku pochodzące stamtąd radioaktywne drewno. Śledztwo, które ich ominęło, wykazało, że nieświadomie kupili skażone drewno. To tragiczna lekcja, która nie powinna się powtórzyć z powodu niewiedzy lub zaufania do produktów oferowanych przez tanich dostawców. Przestępcy, którzy sprzedają fałszywe palety wykonane z wątpliwego źródła drewna, ryzykują życiem. Aby wyglądać na legalnych, szemrani biznesmeni z Białorusi zakładają firmy w UE, wynajmują wirtualne biura i promują się jako prawdziwe firmy unijne. Dzieje się to dość często. Nie oznacza to, że każdy wschodnioeuropejski producent lub sprzedawca palet jest pod ogólnym podejrzeniem, ale klienci powinni zachować należytą staranność, zanim przystąpią do transakcji handlowej.

Ostatnia uwaga: obecna polityka wysokich cen zmotywowała wielu klientów do poszukiwania alternatywnych źródeł palet. Aby być po bezpiecznej stronie, zaleca się, aby każdy użytkownik miał pod ręką różnych dostawców palet, niektórych krajowych, niektórych międzynarodowych. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Paletten-Report.de

Autor: Olaf Oczkos, Logistik Nachrichten

scroll to top