Automatyka magazynu – jak skutecznie dostarczać materiały do gniazd produkcyjnych.

Automatyka magazynu

Automatyka magazynu

Jednym z podstawowych problemów każdej firmy jest brak płynnego przepływu materiałów zarówno w strefie magazynowej jak i produkcyjnej. Automatyka magazynu jest przez to nieefektywna.

Są to działy, które przenikają się nawzajem, a skuteczność jednego zależy od drugiego. W miejscach, w których najważniejszy jest czas i precyzja, gdzie koszt pomyłki, czy niedostarczenia towaru na czas jest wysoki, znajdują zastosowanie różne systemy intralogistyczne. Rozwiązania te skupiają się na obniżeniu czasu przepływu, redukcji nadmiernych zapasów i likwidacji zbędnego przemieszczania towarów. Celem jest organizowanie produkcji bez dużych zapasów magazynowych – zarówno surowców, jak i wyrobów gotowych. Skuteczna automatyka magazynu pozwala na łatwy dostęp do towarów. A automatyczne wyszukiwanie materiałów ogranicza straty czasu „poszukiwania” towaru na magazynie i powoduje minimalizację błędów kompletacyjnych. Tym samym usprawnia procesy magazynowe. Kolejną ich zaletą to maksymalne wykorzystanie powierzchni magazynu.

Automatyka magazynu i jej skuteczność

Projektując odpowiedni system składowania i przemieszczania towarów, należy postawić duży nacisk na możliwość płynnej dostawy towarów. Najlepiej bezpośrednio ze strefy magazynowej do gniazd produkcyjnych. W Polsce jest już dostępny skuteczny system odpowiadający na tego typu zapotrzebowanie. Dzięki temu automatyka magazynu pozwala na dodatkowe oszczędności czasu i pieniędzy. Rolę operatora wózka widłowego przejmuje odpowiedni wózek samojezdny. A system WMS pozwala kontrolować stany magazynowe oraz śledzić bieżący przepływ półwyrobów i wyrobów gotowych. Wszystko odbywa się w zamkniętym układzie, bez konieczności stosowania dodatkowych systemów transportu. Operator magazynu ma bezpośredni dostęp do elementów znajdujących się w magazynie. Wystarczy, że na panelu wybierze intersujący go produkt lub zlecenie, a wózki przywiozą materiał bezpośrednio do punktu dostępowego. Tak samo wygląda proces zwrotu towarów lub elementów gotowych do magazynu. Operator kończy zlecenie i umieszcza produkt w punkcie dostępowym, a specjalny wózek odwozi produkt do magazynu. Tym samym automatyka magazynu jest rozwijana zgodnie z duchem przemysłu 4.0.

Optymalnie zaprogramowana logistyka magazynowa

Całość omawianego systemu została zaprojektowana tak, aby maksymalnie ograniczyć ilość czasu potrzebnego na obsługę magazynową, a materiały trafiały bezpośrednio tam, gdzie są potrzebne. By uznać system za skuteczny, innowacyjny i wspierający firmę, musi mieć on zdolność do integracji i adaptacji z istniejącym otoczeniem. Dziś liczy się każdy m³. Wygrywają te systemy, które są w stanie zagospodarować każdą, nawet najbardziej wymagającą przestrzeń. Automatyka magazynu ma również dostarczać możliwość łatwej rozbudowy systemu. Mając to na uwadze, w Polsce powstało rozwiązanie, pozwalające na wspomnianą rozbudowę w każdej chwili. Łączy ono rozproszone magazyny z gniazdami produkcyjnymi, dzięki czemu wszystko działa jak jeden zintegrowany system. Nie ogranicza się on tylko do wspierania rozwiązań manualnych, ale skupia się również na łączeniu magazynu z gniazdami zrobotyzowanymi – w takim przypadku przepływ materiałów odbywa się bez udziału operatora. Logistyka magazynowa jest ciekawym tematem, i najwiecej artykułów można przeczytać na niemieckim LogistikNachrichten.de

scroll to top