Opony do samochodów ciężarowych, a bezpieczna logistyka transportowa

Opony do samochodów ciężarowych to dobra logistyka transportowa

Opony do samochodów ciężarowych

Co dają nam dobre opony do samochodów ciężarowych? Przede wszystkim, oferowana logistyka transportowa zyskuje na niezawodności. Co zrobić aby opony były zawsze gotowe do jazdy? Jest na to prosta recepta! Należy o nie dbać.

Kierowcy czy szefowie floty nie zawsze mają świadomość, że opona jest szczególnym elementem ciężarówki. Co prawda zakup opon stanowi „tylko” około 3% kosztów firmy transportowej, to jednak wydatek ten oraz wybór marki opon należy bardzo poważnie przeanalizować.

Opony renomowanej marki z grupy premium kosztują oczywiście więcej niż opony do samochodów ciężarowych z innego segmentu. Najczęściej różnica w cenie opon rekompensowana jest wytrzymałością oraz możliwymi wyższymi przebiegami. Oczywiście wyższe przebiegi są możliwe jeśli kierowca będzie dbał o opony. To dzięki nim kierowca i transport dojeżdża bezawaryjnie do celu; w końcu opony gwarantują bezpieczeństwo, komfort dla kierowcy oraz ładunku. Jak najprościej dbać o opony do samochodów ciężarowych?

Niezawodna logistyka transportowa to zadbane opony do samochodów ciężarowych

Jest kilka najprostszych warunków do spełnienia:

– regularna kontrola ciśnienia w ogumieniu, które musi być zgodne z rekomendacją producenta,

– dbanie o to, aby ciągnik siodłowy oraz naczepa nie były przeciążone,

– dbanie o rotację opon na osiach,

– rodzaj bieżnika dostosować do warunków eksploatacji,

– monitorować sprawność układu hamulcowego

Przy spełnieniu choćby już pierwszego warunku będziemy mieli dużo szans, żeby logistyka transportowa prowadzona była bez niespodzianek. Nieprawidłowe ciśnienie grozi wystrzałem opony w najmniej oczekiwanym momencie. Narażasz się na zatrzymanie ciężarówki na trasie i bardzo wysokie koszty ponownego uruchomienia pojazdu. Jeśli takie awarie kierowca będzie miał często, więcej czasu spędzi bezproduktywnie na oczekiwaniu na pomoc. Tym samym, wypracowana opinia o firmie, że ich logistyka transportowa działa bez zarzutu oraz że zawsze dojeżdża na czas do celu, może zostać podważona.

Wybór opony do samochodów ciężarowych renomowanej marki, zwiększa szanse bezawaryjności i niezawodności transportu. Opona taka jest bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne, dłużej utrzymuje powietrze w sobie czyli ma niższy ubytek ciśnienia. No i dodatkowo jej konstrukcja pozwala na pogłębianie bieżnika oraz kilkukrotne bieżnikowanie. Aby wykorzystać potencjał tkwiący w oponach, użytkownicy muszą na bieżąco dbać o prawidłowy stan każdej opony do samochodów ciężarowych, tej z naczepy czy ciągnika siodłowego.

Dodatkowo producent opon marki premium, posiada liczną ekipę przedstawicieli technicznych. Do ich obowiązków należą wizyty w firmie transportowej, monitorowanie stanu technicznego każdej opony do samochodów ciężarowych i rekomendowanie optymalnych rozwiązań. Flota, która używa renomowanego ogumienia, na bieżąco dba o stan techniczny opon i pojazdów, ma szansę na redukcję kosztów eksploatacyjnych. Taka firma cieszy się większym zaufaniem swoich klientów, gdyż logistyka transportowa działa sprawnie i może promować siebie jako niezawodnego partnera. Tylko takie firmy mają dużą szansę na wygrywanie przetargów i zdobywanie kontraktów.     

       

scroll to top