Logistyka części zamiennych i zarządzanie zapasami części zamiennych – jak usprawnić te procesy?

Logistyka Czesci Zamiennych

Logistyka Czesci Zamiennych

Logistyka części zamiennych i zarządzanie zapasami części zamiennych w przemyśle motoryzacyjnym uznawane są za niezmiernie złożone procesy. Z zastosowaniem odpowiedniej technologii magazynowej należy na czas zapewnić tysiące różnych części, do wielu różnych modeli samochodów.


Nie bez kozery logistyka części zamiennych w przemyśle motoryzacyjnym nazywana jest najważniejszą branżą logistyki. W końcu części zamienne do wielu różnych modeli aut z kilkudziesięcioma tysiącami elementów, muszą być dostępne w całym kraju lub nawet globalnie. Asortyment części obejmuje elementy szybko zbywalne, jak i te bardzo rzadko potrzebne. Celami logistyki części zamiennych są m.in. optymalizacja kosztów, usług i zapasów. Istnieje konflikt między utrzymaniem wystarczających poziomów zapasów, przy możliwie najniższych nakładach finansowych i odpowiednią dostępnością części. Właściwie zorganizowana logistyka części zamiennych na wszystkich etapach jest niezbędna dla wszystkich przedsięwzięć, których powodzenie opiera się na ciągłości produkcji lub sprzedaży.

Logistyka części zamiennych a magazynowanie

Przemysł motoryzacyjny wymaga zaawansowanych i dopasowanych rozwiązań w zakresie magazynowania i dystrybucji. Wymagania te dotyczą również zróżnicowanego określenia zapotrzebowania na części zamienne. Firmowy system dystrybucji obejmuje kilka poziomów – centralny, regionalny i poziom dealerów. Elementy wolno zbywalne przechowuje się centralnie, a szybko zbywalne, blisko miejsca zapotrzebowania. Zasoby magazynu centralnego nie muszą fizycznie znajdować się w centralnej lokalizacji. Zazwyczaj, części wolno zbywalne przenosi się do tanich magazynów zewnętrznych, z których dostarcza się je, w razie potrzeby, do magazynu centralnego. Zapasy firmy zarządza się centralnie, za pomocą technologii IT, czyli z wirtualnego magazynu centralnego. Aby uzyskać przejrzysty wgląd w inwentarz w całym łańcuchu logistyki części zamiennych, wszystkie zasoby muszą być wizualizowane za pomocą technologii informatycznej. Odpowiednie oprogramowanie zarządza kompleksowo wszystkimi procesami logistycznymi. Uławia także zarządzanie zapasami części zamiennych. Dodatkowo system zarządza wieloma rożnymi składowymi i wariantami. Od najdrobniejszych części elektronicznych po duże elementy karoserii.

Rozwiązania gwarantujące zwiększanie wydajności

Obecnie części zamienne nie sprzedają się już jedynie poprzez producenta lub dealera samochodów. W dzisiejszych czasach klient próbuje pozyskać części zamienne taniej, od dostawców zewnętrznych. W sektorze OEM (Producentów Sprzętu Oryginalnego) przemysłu motoryzacyjnego rozwinęła się nieustanna konkurencja. Dlatego niektórzy producenci samochodów – jak Fiat – założyli lokalne centra dystrybucji, aby zapewnić dealerom szybsze i wydajniejsze dostawy części. Dealerzy chcą również obniżyć swoje poziomy magazynowe, dlatego logistyka części zamiennych wymaga szybkiej dostawy.

Zamiast wysyłać elementy z magazynu regionalnego lub centralnego, na trasy obejmujące czasem tysiące kilometrów, części zamienne można szybko stworzyć dzięki drukowi 3D. Stosuje się, na przykład, spiekanie laserowe – technikę wykorzystywaną w produkcji addytywnej. Warunkiem wstępnym jest powstanie trójwymiarowych danych CAD elementów i możliwość przeniesienia ich na odpowiednią drukarkę 3D. Technologia AM wykorzystuje różne materiały (metale szlachetne, tytan, stopy złożone itp.). Dzięki niej można unikać kosztownego przechowywania wielu części zamiennych. Dodatkowo minimalizuje się przestoje konkretnych pojazdów. Kolejną zaletą spiekania laserowego jest naprawa elementów, których dzięki temu nie trzeba wymieniać w całości. Zarządzanie zapasami części zamiennych otrzymuje tutaj potężne wsparcie.

Zarządzanie zapasami części zamiennych

Magazyny w łańcuchu logistycznym części zamiennych dla przemysłu motoryzacyjnego muszą oferować szeroki zakres opcji przechowywania najróżniejszych części. Magazyn samochodowych części zamiennych musi posiadać funkcjonalny i przejrzysty układ oraz wdrożone płynne procesy eksploatacyjne. Często stosuje się rozwiązania łączone. Obejmują one, na przykład, automatyczne magazyny drobnicowe (AKL) dla pozycji szybko zbywalnych, systemy wielokondygnacyjne (MGA) dla elementów wolno zbywalnych oraz magazyny palet, do uzupełniania całych palet. Odpowiednie zarządzanie zapasami części zamiennych wymaga także wykorzystania pojemników z tworzywa sztucznego wielokrotnego użytku, pozwalających na redukcję pojemności. Wykorzystywane są one do transportu z magazynu centralnego do lokalnych centrów dystrybucji lub bezpośrednio do dealerów samochodowych. Następnie z powrotem do magazynu centralnego. Zarządzanie zapasami części zamiennych nie może się udać bez wspomnianych rozwiązań.

Jakie usługi świadczą wyspecjalizowani operatorzy logistyczni?

Muszą oni przede wszystkim zapewnić specjalne oprogramowanie i nowoczesną platformę on-line pozwalającą na bieżąco śledzenie i zarządzanie procesami logistycznymi. Logistyka części zamiennych wspiera i przyspiesza dystrybucję części, niezależnie od ich wagi i rozmiaru. Optymalizuje także koszty ich transportu. Pomaga w załatwianiu formalności celnych i przygotowaniu dokumentacji celnej. Ułatwia znalezienie i wybór najlepiej zlokalizowanych centrów dystrybucji. Zapewnia częste dostawy kilka razy w ciągu doby. Pomaga w zarządzaniu zapasami i przygotowaniu wysyłek. Zarządza obiegiem zwrotnych opakowań. Pomaga w zarządzaniu zwrotami spowodowanymi błędem w zamówieniu. Także zwrotami nadmiernie zgromadzonych zapasów i tymi spowodowanymi przez wady objęte gwarancją. Logistyka części zamiennych umożliwia dostarczenie części do sklepów i salonów motoryzacyjnych. Samo zarządzanie zapasami części zamiennych również na tym zyskuje.

Publikujac z nami w Polsce lub Niemczech, możesz zaistnieć w prasie fachowej.

scroll to top