Wymiana palet: rzekome zadłużenie paletowe zamieniło się w duże saldo kredytowe

Wymiana palet

Dziennikarz Hector i Prawnik Knorre

Zdesperowana drobna przedsiębiorczyni zadzwoniła do mnie w sprawie rzekomych wysokich długów paletowych. Opisała sprawę w ten sposób: Mamy małą firmę zajmującą się samochodami ciężarowymi. Mój mąż prowadzi samochód ciężarowy, zajmuje się również wymianą palet dla klientów, a ja zajmuję się pracą biurową i księgowością. Ale nawet po kilku latach nie znaleźliśmy słynnej “zielonej gałęzi”, nie możemy z niej żyć i chcemy zrezygnować z biznesu. Powiedzieliśmy to również naszym klientom, dla których również robimy wymianę palet.

Jak na razie jest dobrze.

Ale teraz przychodzi młotek: duża firma spedycyjna, dla której jeździł jej mąż, przysłała im rachunek na 20.000 € za długi paletowe z powodu braku lub niewłaściwej wymiany palet. Oboje byli całkowicie zdeprymowani. “Nie jesteśmy w stanie nawet wymyślić takiej kwoty”. A teraz mają rozpocząć nowy etap życia z tym, co dla nich jest ogromną górą długów, spowodowaną rzekomymi długami paletowymi – skarżyła się.

Wymiana palet przyniosła tylko kłopoty

Jako ekspert od palet nie mogłam jej pomóc, zapytała. Przecież zajmowałem się tym zagadnieniem przez prawie dwie dekady, zaprojektowałem i moderowałem 17 sympozjów paletowych i opublikowałem 3 książki na temat wymiany palet.

Osobiście nie mogłem jej zaproponować rozwiązania, jak walczyć z długiem paletowym. Udało mi się jednak skontaktować ją z najbardziej doświadczonym specjalistą prawnym w zakresie długów paletowych i wymiany palet, Jürgenem Knorre, prawnikiem z Kolonii. W kręgach zawodowych znany jest on również jako “Palettenpapst” czyli Papież paletowy.

Papież paletowy interweniuje

Zadzwoniłem do adwokata Knorre i krótko opisałem sprawę. Powiedział, że chciałby usłyszeć szczegóły wymiany palet od osoby zainteresowanej. Podałem więc jego numer telefonu zdesperowanemu przedsiębiorcy – a potem przez długi czas nic nie słyszałem.

Mniej więcej rok później spotkałem RA Knorre ponownie na jakimś wydarzeniu. Rozmawialiśmy oczywiście o wymianie palet i długach paletowych. Omówiliśmy również przypadek przedsiębiorcy z długami paletowymi z powodu rzekomo wadliwej wymiany palet.

Sprawa wymiany palet wygrana

Chciałem się dowiedzieć, co się stało ze sprawą “wymiany palet”. Adwokat Knorre poinformował, że podjął się sprawy z rzekomymi długami paletowymi i wygrał, otrzymał swoje honorarium i parę € 10.000. Dobry start w nowy etap.

Tak więc, z wykwalifikowaną poradą prawną, rzekome długi paletowe mogą jeszcze zamienić się w znaczący kredyt.

Wymiana palet i wskazówki praktyczne

Przy wymianie palet ważne jest, aby spełnić pewne kryteria. Jednym z najważniejszych jest odpowiednia dokumentacja. Na pewno czasem może to być trudne przy rampie. Jeśli na rampach są problemy z wymianą palet, pamiętaj, aby poinformować o tym dyspozytora i poprosić o wskazówki. Bo dyspozytor może skontaktować się z klientem i dokonać ustaleń. A każdy kierowca ma dziś telefon komórkowy.

W kolejnych wywiadach prawnik Jürgen Knorre wyjaśnia, co należy uwzględnić w umowach o wymianie palet. W skrócie, długi paletowe mogą być rozliczane za pomocą neutralnych cen rynkowych z PalettenReport. Ten benchmark cenowy jest używany jako oficjalne źródło przez handel, logistykę i przemysł gdy chodzi o ceny palet w Niemczech.

Artykuł autorstwa Bernharda Hectora, dziennikarza

Na zdjęciu Bernhard Hector i Jürgen Knorre

Bernhard Hector, dziennikarz, były redaktor DVZ, Hector Media + Consulting, Hamburg
Bernhard.hector@web.de

Jürgen Knorre, prawnik specjalizujący się w prawie transportowym i spedycyjnym, KUNZ Rechtsanwälte, Kolonia

rae.knorre@t-online.de

scroll to top