Regały paletowe do wąskich korytarzy (VNA) to zalecane rozwiązanie dla firm, które muszą wykorzystać dostępną przestrzeń magazynową. System ten można zautomatyzować poprzez wdrożenie układnic trójstronnych, zapewniających ciągłe i bezbłędne działanie.
VNA to skrót angielskiego wyrażenia very narrow aisle, który oznacza bardzo wąskie korytarze. Termin ten odnosi się do regałów paletowych umieszczonych w niewielkiej odległości od siebie.
W magazynach, w których stosowane są wózki z przeciwwagą, szerokość korytarzy powinna wynosić między 3 a 4,5 metra. Z kolei wąskie korytarze mają zazwyczaj między 1,50 a 1,90 m szerokości. Regały paletowe VNA łączą cechy charakterystyczne konwencjonalnych regałów paletowych oraz systemów wjezdnych, zapewniając bezpośredni dostęp do składowanych produktów. Do zastosowania tego systemu potrzebne są wózki systemowe dwu- lub trójstronne, a jeśli firma planuje zautomatyzowanie operacji magazynowych – także układnice trójstronne.
Regały paletowe VNA – jak je obsługiwać?
Jeśli ruch w magazynie nie jest wysoki, firmy zazwyczaj decydują się na wdrożenie dwu- i trójstronnych wózków umożliwiających odkładanie i pobieranie ładunków z miejsc składowania. Wózki systemowe trójstronne są wyposażone w obrotową głowicę, do której przymocowane są widły teleskopowe służące do przenoszenia towaru w dwóch kierunkach korytarza oraz w przód. Tego typu wózki mogą odkładać ładunki bezpośrednio na posadzce. Z kolei wózki systemowe dwustronne wyposaża się w wózek podnoszący, do którego przymocowane są widły teleskopowe. Chociaż nie mogą one odkładać palet bezpośrednio na posadzce ani przesuwać ich w przód, to pracują w jeszcze węższych korytarzach.
Urządzenia przemieszczają się głównie wewnątrz korytarzy i tylko w razie potrzeby pomiędzy nimi. Jeśli przepływ wejść i wyjść jest wysoki, należy zastosować inne urządzenia manipulacyjne. Są to między innymi wózki z przeciwwagą lub wózki z wysuwanym masztem, autonomiczne roboty mobilne czy przenośniki paletowe. Działające w tak wąskich korytarzach dwu- i trójstronne wózki przemieszczają się za pomocą systemu prowadzenia, który ma zapewnić większe bezpieczeństwo.
Regały paletowe VNA – wady i zalety
Wśród zalet należy wyróżnić optymalizację przestrzeni. System ten nie wymaga dużej przestrzeni między regałami. Wszechstronność to kolejna zaleta – VNA dostosowuje się do każdego rodzaju artykułów. Ponadto, warto wymienić większą wydajność, ponieważ regały regały paletowe VNA umożliwiają bezpośredni dostęp do produktów, co usprawnia składowanie towaru lub przygotowywanie zamówień. Łatwa automatyzacja to kolejna korzyść. Poprzez wdrożenie układnic trójstronnych można zautomatyzować realizację operacji magazynowych.
Wadą tego systemu jest konieczność dysponowania specjalistycznym sprzętem sterującym do manewrowania w wąskich korytarzach. Zarówno dwu-, jak i trójstronne wózki systemowe wymagają ładowania baterii i poruszają się po wyznaczonych w korytarzach ścieżkach. Jednakże można je wymienić na trójstronne układnice, które zoptymalizują i przyspieszą działanie magazynu.
Regały paletowe VNA – zastosowania
Tego typu regały paletowe to doskonałe rozwiązanie dla firm dysponujących ograniczoną powierzchnią składowania w swoich instalacjach logistycznych i wymagających maksymalnego wykorzystania dostępnej przestrzeni, aby uzyskać największą możliwą pojemność magazynu. Z reguły są to regały wysokiego składowania, umożliwiające składowanie większej liczby artykułów.
Firmy zarządzające różnymi jednostkami towarowymi w swoich magazynach, również często wybierają regały VNA. Można w nich składować palety lub pojemniki o małych wymiarach.
Interesuje Was wynajem artykułów SEO?
Oferujemy bibliotekę artykułów na Polskę i Niemcy.
Dziennikarz z wykształcenia. Pasjonat logistyki, związany z nią od 15 lat. Poszukiwacz innowacji w magazynowaniu i łańcuchu dostaw.