Dematic – optymalna kompletacja palet mieszanych, czyli Mixed Case Fulfillment (MCF)

Na rynku dostępnych jest kilku znaczących dostawców automatyki magazynowej. Niewielu jednak może
w pełni odpowiedzieć na zapotrzebowanie rynku w zakresie rozwiązań takich, jak kompletacja palet mieszanych. Taką firmą jest Dematic, działający na globalnym rynku magazynowym.

Dematic projektuje i buduje inteligentne rozwiązania automatyczne. Wspiera tym samym swoich klientów
w obszarze wytwarzania, magazynowania i dystrybucji. Amerykańska firma oferuje szereg inteligentnych rozwiązań dla magazynu. Spośród branż, do których Dematic kieruje swoją ofertę, znajdują się m.in.: branża odzieżowa, spożywcza, produkcyjna, healthcare, 3PL, branża produkcji dóbr konsumpcyjnych, branża handlu detalicznego, kurierska, czy modowa.

Dematic – projektowanie procesów od A do Z

Firma z Atlanty jest w stanie zapewnić dokładne zaplanowanie odpowiednich działań, począwszy od zarządzania budową nowego magazynu, poprzez konsultacje, zarządzanie projektami, planowanie i wsparcie operacyjne, na symulacjach i samym wdrożeniu automatyki kończąc. Dzięki automatyzacji dana inwestycja od razu zyskuje na wartości, niweluje się także marnotrawstwo czasu i pieniędzy. Firma pomaga zorganizować i kontrolować zapasy na paletach, w kartonach (pojemnikach) oraz odzieży na wieszakach. Rozwiązania Dematic w zakresie kompletacji produktów, maksymalizują wydajność i niezawodność magazynu.
Amerykańska firma oferuje również specjalistyczne oprogramowanie magazynowe (Dematic Operate), dające możliwość inteligentnej adaptacji. Łączy ono eksploatację, konserwację i analitykę zakładu w jednym ekosystemie. Zapewnia również odpowiednią wydajność i szybkość, co pozwala na skrócenie czasu cyklu i szybszą wysyłkę produktów bez utraty dokładności kompletacji zamówienia i sprawności operacyjnej. Oprogramowanie obsługuje pełne spektrum operacji magazynowych — od zadań wykonywanych wyłącznie ręcznie poprzez procesy półautomatyczne, po całkowicie zautomatyzowane zakłady.

Kompletacja palet mieszanych (ang. Mixed Case Fulfillment – MCF) – optymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej

Wiele firm jest w stanie stawić czoła wyzwaniom związanym z wysokimi kosztami pracy oraz brakiem ograniczeń przestrzennych i czasowych podczas optymalizacji swoich magazynów i centrów dystrybucyjnych. W przypadku mieszanych ładunków paletowych zapewnienie wysokiej wydajności i kompaktowego transportu może być jednak trudne. Potrzebny jest system, który uwzględni i poradzi sobie z nieprzewidzianymi okolicznościami. Dzięki konstrukcji sześcianu, rozwiązanie Dematic, czyli kompletacja palet mieszanych (MCF) może optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń magazynową. Dzięki optymalnie zwymiarowanym ładunkom paletowym rozwiązanie zmniejsza koszty transportu i zmniejsza zapotrzebowanie na personel magazynowy. Kompletacja palet mieszanych Dematic MCF usprawnia również uzupełnianie zapasów w handlu detalicznym. Następuje ponadto znaczny wzrost przepustowości. Dzięki MCF (Kompletacja palet mieszanych) tworzy się palety z tektury mieszanej, przystosowane do korytarzy i kompaktowego transportu.

Oprogramowanie do paletyzacji jako niezbędny element

Rozwiązanie Dematic MCF zawiera także oprogramowanie pracujące zgodnie z technologią działającą w trzech strefach temperaturowych: temperaturze pokojowej, schłodzonej i zamrożonej. Dzięki skalowalnej konstrukcji rozwiązanie może stawić czoła wzrostowi wymagań dotyczących przepustowości. Zarządza także  sprzętem
i przepływem pracy oraz tworzy mieszane palety, które spełniają specyficzne potrzeby i wymagania każdego magazynu.
Krótko mówiąc, Dematic MCF najlepiej nadaje się do sklepów detalicznych, które sprzedają artykuły spożywcze, towary wielobranżowe, żywność lub napoje. Oprogramowanie zapewnia stabilność załadowanych palet niezależnie od wysokości stosu, rozkładu ciężaru czy wzoru palety.

Automatyczna kompletacja palet mieszanych – jak to działa?

Produkt przechowuje się w buforowym systemie pudeł i pojemników o dużej gęstości (Dematic Multishuttle®, Automated Small Parts Warehouse lub AutoStore). Skrzynie/pojemniki są wyjmowane i automatycznie transportowane do stanowiska paletyzacji ręcznej lub automatycznej zgodnie z ich wcześniej zdefiniowaną kolejnością na palecie wysyłkowej. Skrzynie układa się na paletach przez automatyczne paletyzatory lub przez operatorów. Palety są owijane po każdej zmianie, aby zapewnić stabilność. Gotowa paleta jest oznaczana zgodnie
z wymaganiami i dostarczana do obszaru wysyłki.
Mieszane palety skrzyniowe zaprojektowano z myślą o płynnym przechodzeniu między korytarzami i kompaktowym transporcie. Ich zaletą jest m.in. zmniejszanie zależność od siły roboczej, (mniejsza liczba pracowników w operacjach magazynowych o 50-70% w porównaniu z tradycyjnymi metodami ręcznymi). Ponadto, transportuje więcej towarów podczas każdej podróży, maksymalizuje dostępną przestrzeń w ciężarówce i zmniejsza koszty transportu nawet o 18%. Zapewnia również określony zakres stref temperaturowych: temperatura pokojowa, chłodzenie lub mrożenie. Dzięki Dematic MCF (kompletacja palet mieszanych) towary są mniej narażone na uszkodzenia, niedokładne zamówienia i braki zapasów spowodowane błędami ludzkimi

Czy oferujcie technologie do magazynów i chcecie być w tym artykule? Prosimy o kontakt z nami?

scroll to top