Outsourcing logistyczny i jego rosnące znaczenie

Outsourcing logistyczny

Outsourcing logistyczny

Outsourcing logistyczny odgrywa w dzisiejszych czasach coraz większą rolę. Stosuje się go w celu osiągnięcia perfekcji w działaniu i optymalizacji kosztów na poszczególnych etapach produkcji i dystrybucji. 
Jednakże sama ocena jego celowości i opłacalności bywa trudna. Przesłanek za i przeciw jest bardzo wiele. Przed podjęciem decyzji zalecane jest przeprowadzenie audytu zakresu outsourcingu.
 
Ogólnie, outsourcing można wprowadzić praktycznie w każdym dziale i na każdym etapie działalności firmy. Z kolei outsourcing logistyczny jest nowoczesną strategią zarządzania, polegającą na powierzeniu firmie logistycznej zadań związanych z dostarczeniem i magazynowaniem. Ponadto, z szeroko rozumianą dystrybucją surowców i produktów. Najprościej ujmując, outsourcing to oddelegowanie pewnych zadań w ręce zewnętrznego, wyspecjalizowanego podmiotu. W skład jego zadań będzie wchodziło planowanie i nadzorowanie operacji logistycznych przedsiębiorstwa takich, jak transport, spedycja, magazynowanie, kompletacja i wysyłka zamówień, a także obsługa zwrotów.

Outsourcing logistyki – na czym on dokładnie polega?

Opiera się on na przeniesieniu odpowiedzialności za magazynowanie towarów i realizację zamówień na zewnętrznego operatora. Świadczy on zazwyczaj szerokie usługi w zakresie 3PL (third party logistics), wyręczając właściciela sklepu internetowego w wielu działaniach. To także dobra opcja dla sklepów, które chcą prowadzić procesy logistyczne w sposób skalowalny – zwiększać udziały w rynku, czy rozszerzać sprzedaż za granicą. Dzięki pomocy operatora skalę biznesu będzie można zwiększyć niemal natychmiast.  

Korzyści stosowania outsourcingu w logistyce

Firmy outsourcingowe zapewnią między innymi: dostęp do zaawansowanych technologii – pozwalających magazynować nawet najbardziej wymagające towary w odpowiednich warunkach. Umożliwiają optymalizację wydatków dzięki zamianie kosztów stałych na koszty zmienne, uzależnione od przychodów. Skracają czas realizacji zamówień, co przekłada się na zwiększoną satysfakcję klientów i oszczędność czasu. Przekazując procesy logistyczne zewnętrznemu operatorowi, można je częściowo zautomatyzować i zyskać sporo czasu, który można przeznaczyć na inne aspekty biznesu.
Outsourcing logistyki długofalowo może zmniejszyć koszty logistyki – płacisz jedynie za rzeczywiście zajmowaną przestrzeń magazynową i realnie wysłane zamówienia. Firma korzystająca z outsourcingu logistycznego korzysta z preferencyjnych stawek, które operator logistyczny ma u swoich podwykonawców (np. kurierów czy producentów opakowań). Uelastycznienie kosztów logistyki to kolejna korzyść. Outsourcing logistyki pozwala ponosić mniejsze koszty w okresach, kiedy sprzedaż jest niższa. W ramach tego modelu brak jest konieczności inwestycji w kosztowną infrastrukturę przy jednoczesnym dostępie do najnowszych technologii i wykwalifikowanej kadry pracowniczej. Outsourcing w logistyce pozwala także zwiększyć konkurencyjność danej firmy, np. poprzez oferowanie spersonalizowanych rodzajów pakowania, czy ekspresowej dostawy. 

Outsourcing logistyczny – kiedy warto rozważyć takie rozwiązanie?

Na outsourcing logistyki magazynowej najlepiej zdecydować się wtedy, gdy przestaje się nadążać z samodzielną obsługą zamówień w sklepie internetowym. Przy da się on również, gdy szuka się sposobów na optymalizację budżetu firmy. Jest to najlepsze rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które każdego miesiąca notują całkiem inne wyniki finansowe lub nie są jeszcze gotowe na inwestycję we własną infrastrukturę logistyczną. Jeśli prowadzi się średniej wielkości sklep internetowy, można zainteresować się takimi usługami jak: fulfillment, dropshipping lub cross-docking.
Podsumowując, warto wybrać więc model logistyczny, który najlepiej będzie odpowiadał potrzebom biznesowym i specyfice prowadzonego biznesu. Następnie należy skontaktować się z doświadczonym operatorem. W ten sposób można zyskać do współpracy zaufaną firmę, która pomoże zwiększyć wydajność procesów logistycznych i zoptymalizować koszty prowadzenia danej działalności.
 Outsourcing logistyczny niekoniecznie sprawdzi się natomiast w przypadku niektórych małych sklepów zlokalizowanych w centralnych punktach. W nich klienci często zamawiają produkty online, ale odbierają je osobiście. W takim przypadku przeniesienie produktów do centrum logistycznego odebrałoby możliwość odbiorów osobistych. To z pewnością negatywnie wpłynęłoby na ilość klientów.
  
Oferujemy wykup typu miejscówki w tym artykule. Kontakt do redakcji: https://logistiknachrichten.de/kontakt/ 

Zapraszamy do naszej biblioteki artykułów do wynajęcia: https://gazetalogistyka.pl/wykup-artykul/

scroll to top