Nowoczesne centrum logistyczne to obiekt, w którym realizuje się usługi logistyczne związane z przyjmowaniem, magazynowaniem, rozdziałem i wydawaniem towarów. Wykonuje się na nim także usługi towarzyszące. Wszystkie one są świadczone przez niezależne od nadawcy lub odbiorcy podmioty gospodarcze.
Pierwsze centra logistyczne w Polsce zaczęły powstawać w latach 90-ych. Prawdziwą ekspansję odnotowały po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Miało to miejsce z uwagi na niskie koszty powierzchni oraz siły roboczej. Dzięki temu Polska stała się krajem tranzytowym i najlepiej rozwiniętym rynkiem powierzchni magazynowym w krajach Europy środkowo-wschodniej.
Największe centra logistyczne w naszym kraju należą głównie do takich graczy, jak Panattoni Europe, Prologis, czy Raben. Z typowo rodzimych firm na uwagę zasługują: Wielkopolskie Centrum Logistyczne, Pomorskie Centrum Logistyczne w Gdańsku oraz Śląskie Centrum Logistyki S.A.
Nowoczesne centrum logistyczne – jego funkcje i rodzaje
Co prawda są one dość zróżnicowane, ale można wyróżnić trzy podstawowe rodzaje ich działalności:
– najczęściej spotykana to funkcja logistyczna, czyli przeznaczenie do obsługi m.in.: transportu, magazynowania, zarządzania zapasami, zarządzania zamówieniami, przeładunku na terminalu kontenerowym, pakowania, kompletacji.
– funkcja pomocnicza – mowa tu o procesach takich, jak: spedycja, obsługa celna, ubezpieczenia czy systemowy obrót zbiorczymi opakowaniami transportowymi wielokrotnego użytku,
– funkcje dodatkowe – techniczna obsługa pojazdów, sprzedaż paliw, olejów i akcesoriów, naprawa kontenerów i innych opakowań transportowych, usługi gastronomiczne, usługi bankowe, usługi księgowo-rachunkowe.
Centra logistyczne dzieli się również ze względu na ich zasięg oddziaływania. Według takiego podziału można wymienić:
– międzynarodowe – powierzchnia wynosi 100 do 150 ha, a zasięg oddziaływania obiektu to 500 do 800 km,
– regionalne – o powierzchni 20-50 ha i zasięgu oddziaływania 50-80 km,
– lokalne – 5-10 ha, zasięg oddziaływania to 2-10 km,
– branżowe – związane z jednym przedsiębiorstwem. Ponadto często stosuje się podział centrów logistycznych ze względu na pełnione funkcje i zadania:
– jako kompleks transportowej działalności gospodarczej,
– centrum rozdziału towarów,
– centrum przewozów,
– logistyczne centrum usługowe,
– centrum transportu towarowego.
Logistyka 4.0 – znaczenie dla nowoczesnych centrów logistycznych
Nowoczesne centrum logistyczne organizuje się w sposób gwarantujący maksymalną efektywność operacyjną. Dzięki zastosowaniu rozwiązań logistyki 4.0. – Internetu Rzeczy, automatyzacji i robotyki oraz analizy danych i efektywności energetycznej – zapewnią najwyższy poziom obsługi klienta, wysoki przepływ materiałów oraz informacji.
Idealnym uzupełnieniem nowoczesnego magazynu jest wdrożenie innowacyjnego systemów ERP i WMS. WMS pozwala wyeliminować potencjalne błędy ludzkie i zwiększa efektywność procesu magazynowania. ERP natomiast to modularny system planowania zasobów. Znane są też systemy WES (Warehouse Execution System), które wspomagają zarządzanie zasobami w oparciu o informacje z systemu ERP.
W nowoczesnych centrach logistycznych coraz częściej stosuje się technologie znakowania, kodowania i sczytywania informacji z towarów. Realizuje się to za pomocą takich rozwiązań jak czujniki, bramki RFID i skanery kodów kreskowych.
Z kolei regały muszą mieć stabilną konstrukcję, a szerokość odstępów między nimi musi być na tyle duża, by możliwe było swobodne przemieszczenie między nimi środkami transportu wewnętrznego.
Nowoczesne centrum logistyczne – podsumowanie
Ze względu na to, że nowoczesne centrum logistyczne jest zawsze ogromnym obiektem pełniącym wiele funkcji, istotną rolę w ich organizacji odgrywają nowoczesne technologie. Podstawą jest więc odpowiednia infrastruktura. Składają się na nią m.in. kompletne doki wyposażone we wszelkiego rodzaju urządzenia techniczne. Moa między innymi o hydraulicznych rampach przeładunkowych, czy zautomatyzowanych uszczelnieniach. Nowoczesne centrum logistyczne wyposaża się także w innowacyjne maszyny i roboty do automatycznego transportu, magazynowania, czy pakowania towarów.
Niezbędna jest również cyfryzacja poszczególnych procesów poprzez zastosowanie systemów informatycznych typu WMS, ERP i APS, czy sztucznej inteligencji. Nowoczesne centrum logistyczne, które chce dzisiaj sprostać wymaganiom klientów, musi posiadać rozwiązania zgodne z ideą logistyki 4.0., czyli wykorzystywać nowoczesną technologię informacyjną i komunikacyjną w celu maksymalnej optymalizacji łańcucha dostaw.
Interesuje Was wynajem artykułów SEO?
Oferujemy bibliotekę artykułów na Polskę i Niemcy.