Optymalizacja powierzchni magazynowej to jedno z największych wyzwań logistycznych. Jak jednak sprawić, aby istniejąca powierzchnia magazynowa mogła pomieścić więcej towarów niż dotychczas? Jak zwiększyć, dzięki temu wydajność procesów? W jaki sposób wykorzystać przestrzeń magazynową? W poszukiwaniu tych rozwiązań właściwą odpowiedzią był moduł windy pionowej SSI LOGIMAT®, który wdrożyła firma Baltic Agro Machinery na Łotwie.
Baltic Agro Machinery (BA Machinery) działa na Łotwie od ponad dwudziestu lat. Zajmuje się sprzedażą i usługami posprzedażowymi maszyn rolniczych, leśnych, budowlanych i drogowych. W istniejącym magazynie przechowywanych jest około 15 000 różnych towarów, aby zapewnić codzienne usługi i odpowiednie dostawy do centrów serwisowych. Znajdują się one w dwóch budynkach o łącznej powierzchni 2000 m2. Firma stanęła przed wyzwaniami na drodze do realizacji planów, ponieważ było jasne, że istniejąca pojemność magazynu nie będzie w stanie zapewnić wymaganej gęstości składowania towarów. Poza tym konieczne było przyspieszenie procesów selekcji produktów, przy jednoczesnym wyeliminowaniu liczby potencjalnych błędów tej selekcji. Wreszcie, celem było również stanie się bardziej nowoczesnym pod względem integracji procesów z istniejącym systemem inwentaryzacji towarów i księgowości. Pytanie brzmiało: jak to rozwiązać, aby optymalizacja powierzchni magazynowej była możliwa?
Optymalizacja powierzchni magazynowej – koncepcja rozwiązania
Podczas opracowywania projektu zdecydowano się na instalację dwóch modułów podnośnika pionowego SSI LOGIMAT, w pełni wykorzystując dopuszczalny prześwit sufitu. Wysokość obu jednostek wynosi 7,5 m, a każda z nich zajmuje 14 m2 powierzchni podłogi. Dla porównania, gdyby ta objętość została przekształcona w regały statyczne, powierzchnia podłogi wzrosłaby około siedmiokrotnie. Baltic Agro z powodzeniem wdrożyło dobrze opracowaną strategię magazynowania. Dzięki temu codzienne procesy selekcji produktów przebiegają sprawnie i z zachowaniem odpowiedniej jakości. Nowy projekt BA Machinery wyróżnia się tym, że wprowadza WAMAS Lift & Store. Jest to moduł systemu sterowania zaprojektowany specjalnie do sterowania regałem windowym.
Instalacja dwóch modułów podnośników pionowych SSI LOGIMAT zajęła łącznie około 2 tygodni, po czym nastąpił okres wdrażania oprogramowania. Realizacja całego projektu od opracowania do uruchomienia i tym samym optymalizacja powierzchni magazynowej, zajęła łącznie 14 miesięcy.
SSI LOGIMAT – Szybki, wydajny i ergonomiczny
Prosty proces kompletacji zamówienia trwa około 30 sekund, z działaniami kontrolowanymi za pomocą czytelnego ekranu dotykowego. Jego intuicyjny interfejs zawiera przyjazne dla użytkownika okna dialogowe i jest łatwy w obsłudze. W ten sposób całkowity czas wymagany do kompletacji zamówień, w porównaniu z tym samym procesem z regałów statycznych, skraca się o 70%. Ponadto liczbę błędów kompletacji zmniejszono niemal do zera. Ponadto, Baltic Agro Machinery wybrał rozwiązanie LOGIPOINTER . Dzięki temu operator może z łatwością go dostrzec, podążając za podświetleniem w kształcie krzyża. Dzięki LOGIBAR cały proces kompletacji jest potwierdzany za pomocą ciągłej bariery świetlnej pod otworem roboczym. Te trzy wymienione dodatki to tylko niektóre z wielu, które zwiększają wydajność i ergonomię w Baltic Agro. Dzięki temu optymalizacja powierzchni magazynowej została osiągnięta.
Optymalizacja powierzchni magazynowej – co jeszcze ma na nią wpływ?
Polega również na zwiększeniu ergonomii sprzętu w odniesieniu do personelu magazynowego pozostaje niedocenianym czynnikiem. Coraz ważniejsze jest zapewnienie dobrego samopoczucia pracowników, a także komfortowych i dobrych warunków pracy, zwłaszcza w magazynach, w których obciążenie pracą jest stosunkowo większe i bardziej wymagające. W praktyce oznacza to powierzchnie robocze o odpowiedniej wysokości i bezpieczeństwo pracy. Dzięki LOGIWORK wysokość półki można regulować i dostosowywać do operatora. Zapewnia to, że pozycja robocza operatora jest bardziej komfortowa i przyjazna dla zdrowia, ponieważ praktycznie nie ma potrzeby zginania górnej części ciała.
Jak wyjaśnił członek zarządu i kierownik ds. części zamiennych Baltic Agro Machinery, Gatis Sakne: “Będąc częścią międzynarodowej grupy, wyjazdy w celu wymiany doświadczeń są naprawdę przydatne, aby uzyskać inspirację i wymienić poglądy na temat doświadczeń. W całej naszej północnoeuropejskiej grupie skupiliśmy się na modernizacji procesów i dostosowaniu ich do wymagań i specyfiki lokalnego rynku. Dla nas bardzo ważne było dostosowanie istniejących budynków i pomieszczeń, ponieważ nie planowaliśmy zakupu nowych lokali. Równie ważne było zwiększenie gęstości magazynowania i zapewnienie bardziej wydajnych procesów. Wreszcie, ważne było dla nas rozpoczęcie powolnej podróży w kierunku digitalizacji procesów. Wybór partnera był oczywisty, ponieważ grupa współpracowała już z SSI SCHAEFER. Wszystko, co pozostało do omówienia, to rozwój pożądanego projektu i czas jego wdrożenia w bardziej szczegółowy sposób.”
WAMAS Lift & Store – pierwszy projekt wdrożony w Europie Północnej
SSI LOGIMAT kontroluje WAMAS Lift & Store, czyli oprogramowanie do zaawansowanego zarządzania pozycjami i zamówieniami modułów podnośników pionowych. Dzięki temu Baltic Agro może w pełni wykorzystać swój potencjał. Jak skomentował kierownik działu sprzedaży SSI SCHAEFER, Jānis Krūtkrāmelis: “To wielka odpowiedzialność z naszej strony, aby wdrożyć i z powodzeniem wprowadzić system WAMAS Lift & Store właśnie tutaj, w naszym rodzimym kraju – na Łotwie”. Optymalizacja powierzchni magazynowej jest tutaj możliwa dzięki integracji systemu pozwalającej zapewnić dokładność danych wymaganych do celów księgowych, sprzedaży i kontroli zapasów oraz ograniczenia liczbę błędów wyboru do minimum, co jest jednym z celów modernizacji.
Interesuje Was wynajem artykułów SEO?
Oferujemy bibliotekę artykułów na Polskę i na Niemcy.
Dziennikarz z wykształcenia. Pasjonat logistyki, związany z nią od 15 lat. Poszukiwacz innowacji w magazynowaniu i łańcuchu dostaw.