Logistyka budowlana: transport okien i związane z nim wyzwania

Transport okien, coraz większych i cięższych, stanowi codzienne wyzwanie dla branży jaką jest logistyka budowlana. Firmy transportowe inwestują w swoją flotę, aby sprostać oczekiwaniom rynku i dostarczać na miejsce montażu konstrukcje będące wynikiem realizacji najbardziej śmiałych wizji projektantów. Transport okien i szyb w nienaruszonym stanie do miejsca ich montażu wymaga zastosowania specjalnych pojazdów i zabezpieczeń. W jaki sposób dostarczyć produkty na miejsce bez uszkodzeń?

Logistyka budowlana: transport okien tylko przystosowanym pojazdem

Transport okien to wymagające zadanie ze względu na rodzaj ładunku, który wymaga szczególnej uwagi. Dlatego z reguły za przewóz okien odpowiedzialny jest producent. W przypadku, kiedy klient sam musi zorganizować transport okien, najlepszym rozwiązaniem jest wynajęcie wyspecjalizowanej firmy przewozowej. Przed dokonaniem wyboru musimy upewnić się, że zleceniobiorca, dla którego logistyka budowlana jest główną działalnością, dysponuje odpowiednim samochodem.

Klasyką w branży szklarskiej są transportery lub samochody z otwartą skrzynią o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 ton. Są one praktyczne, ponieważ każdy pracownik, który posiada prawo jazdy klasy B, może prowadzić taki pojazd.

Oprócz odpowiednich parametrów auta należy wyposażyć w specjalne stojaki, do których przymocowane są okna. Obecnie firmy transportowe, dla których logistyka budowlana stanowi podstawę działalności, dysponują pojazdami ze specjalnymi nadbudowami ułatwiającymi transport dużych przeszkleń na plac budowy lub do klienta bez uszkodzeń. Standardowo samochody dostawcze posiadają jeden lub dwa zewnętrzne stelaże, które montowane są na pojeździe pod kątem co najmniej czterech stopni. Do bezpiecznego transportu szyb, szkła izolacyjnego lub pojedynczych elementów wykorzystuje się stelaże wewnętrzne. Możliwe, a w niektórych przypadkach nawet konieczne jest zamontowanie stelaży wysuwanych. Dzięki temu, kierowca może dokonać załadunku i rozładunku na dogodnej wysokości, zamocować okno na stelażu i płynnie wsunąć je z powrotem bez konieczności wchodzenia do przestrzeni ładunkowej.

Pojazdy przewożące okna powinny też mieć odpowiednio wzmocnioną podłogę. Standardowe okno waży kilkadziesiąt kilogramów, ciężar konstrukcji specjalnych i wielkogabarytowych może sięgać nawet 100 kg.

Profesjonalne zabezpieczenie ładunku czyli transport okien do klienta bez uszkodzeń

Oprócz wyboru pojazdu dostosowanego do przewozu okien ważne jest również odpowiednie zabezpieczenie ładunku. Transport okien nie jest łatwy ze względu na ryzyko ich uszkodzenia. Jest ono większe, im większe jest okno. Wybór zabezpieczeń w transporcie zależy więc od gabarytów ładunku. Podstawowym elementem chroniącym przewożony ładunek jest odpowiedni stojak, o który opierają się okna. Należy je ustawić w pozycji pionowej, minimalizując ryzyko potencjalnych uszkodzeń oraz przymocować za pomocą lin i pasów. Między oknami warto umieścić kawałki styropianu, aby zabezpieczyć je przed uszkodzeniami, a pod ramy na podłodze najlepiej wsunąć podkładki z miękkiego materiału. Pomocne jest również zastosowanie mat antypoślizgowych z gumy, które zapewniają niezbędną przyczepność ładunku.

Wykwalifikowany personel

Niezawodna logistyka budowlana obejmuje również odpowiednie szkolenie personelu. Tylko wykwalifikowany pracownik jest w stanie prawidłowo zabezpieczyć ładunek. Kwestie bezpieczeństwa w transporcie regulują przepisy prawa, zgodnie z którymi ładunek, w tym urządzenia do mocowania i sprzęt, należy zainstalować w sposób gwarantujący bezpieczeństwo nawet podczas hamowania awaryjnego lub nagłego manewru wymijania.

Wizje współczesnych architektów w zakresie projektowania przeszkleń nie znają granic. Ich realizacja nie może być tym bardziej ograniczana przez problemy związane z brakiem infrastruktury technicznej, którą logistyka budowlana powinna zapewnić. Transport okien jest przy tym jednym z bardziej wymagających zadań. Wraz z rozwojem branży okiennej dynamicznie rozwija się więc logistyka budowlana. Jej celem jest dostosowanie usług i sprzętu do wymagań i oczekiwań rynku. Spośród ofert firm transportowych warto wybrać tę, która posiada odpowiednio przystosowaną flotę oraz wykwalifikowany personel.

scroll to top