Logistyka maszyn i transport maszyn, czyli jak przewieźć słonia TIR-em?

Logistyka Maszyn

Logistyka Maszyn

Logistyka maszyn i transport maszyn o wielkich gabarytach stanowi jeden z najdynamiczniej rozwijających się obszarów usług na polskim rynku logistycznym. Nie jest to jednak prosta usługa transportowa. Wymaga ona nie tylko odpowiednich środków transportu, ale też i doświadczenia oraz wiedzy osób ją wykonujących. Takie transporty mogą realizować jedynie firmy z odpowiednim zapleczem sprzętowym i kadrowym. Podejmując się transportu maszyn, czy innych towarów, bez względu na ich rodzaj, firma transportowa powinna zagwarantować bezpieczeństwo podczas przewozu. Urządzenia, maszyny, elementy metalowe, aluminiowe, wyroby z tworzyw sztucznych, produkty spożywcze świeże i mrożone, materiały budowlane, a nawet ładunki ADR i odpady – każdy z tych towarów wymaga doboru odpowiedniego środka transportu. Transport maszyn musi być przede wszystkim odpowiednio zabezpieczony.

Logistyka maszyn – etapy prawidłowej realizacji

  • przygotowanie planu relokacji – do każdego zadania należy podejść indywidualnie. Przed demontażem należy przygotować szczegółowy harmonogram prac oraz sprawdzić geometrię maszyny. Następnie sporządza się protokół pomiaru zgodnie z obowiązującymi polskimi normami w tym zakresie;
  • sprawny demontaż urządzeń – dzięki wykwalifikowanej kadrze pracowników składającej się 
z mechaników, elektryków, automatyków i hydraulików demontaż urządzeń przebiega 
szybko i sprawnie. W pierwszej fazie maszyny są odłączane od mediów i rozkablowane. 
Następnie ma miejsce demontaż mechaniczny demontowalnych elementów maszyny;
  • bezpieczny transport maszyn – na tym etapie maszyny przenoszone są w miejsce 
wskazane przez klienta i rozładowane. Maszyny zawsze muszą być odpowiednio 
zabezpieczane na czas transportu;
  • ponowny montaż urządzeń w docelowej lokalizacji – na tym etapie następuje zakotwienie maszyn, montaż mechaniczny i elektryczny. A także wykonanie geometrii sprawdzającej i sporządzenie protokołu pomiaru zgodnie z obowiązującymi polskimi normami w tym zakresie.

O co pytać spedytora przed powierzeniem ładunku?

Prawidłowo zaplanowana logistyka maszyn nakazuje, aby przede wszystkim zweryfikować doświadczenie danej firmy w branży spedycyjnej. Kolejne zagadnienie dotyczy tego, jakim sprzętem taka firma dysponuje – czy ciągniki siodłowe są sprawne i nowe. Czy także posiada specjalistyczne naczepy niskopodwoziowe lub systemy monitorujące. Najważniejszą kwestią do weryfikacji jest to, czy transport maszyn odbywać się będzie na podstawie niezbędnych zezwoleń oraz licencji na przewóz zarówno krajowy, jak i międzynarodowy. Wyspecjalizowany i licencjonowany spedytor na tle konkurencji wyróżnia się indywidualnym podejściem do każdego klienta. Usługi transportowe wykonuje się w pełni profesjonalnie i starannie.

Logistyka maszyn i transport maszyn – o czym należy pamiętać?

Wyspecjalizowane firmy obsługują zarówno klientów prywatnych, jak i mniejsze, czy większe firmy. Przewozi się między innymi: tokarki, frezarki, szlifierki, wtryskarki, giętarki, zgniatarki, linie produkcyjne, prasy, gilotyny, przecinarki, kombajny, traktory czy koparki. Transportowane maszyny muszą być właściwie zabezpieczone. Do transportu bardzo pokaźnych ładunków używa się najczęściej naczepy niskopodwoziowe oraz platformy. Naczepy wyposażone są w uchwyty, umożliwiające odpowiednie zabezpieczenie ładunku pasami lub łańcuchami, aby ładunek mógł dotrzeć do odbiorcy bez szwanku. Ponadto, każdorazowo transport maszyn należy ubezpieczyć. Podczas planowania wysyłki maszyny należy wziąć pod uwagę to, aby zapewnić jej odpowiednie zamocowanie do transportu. Bezpieczeństwo ładunku wymaga uwzględnienia wielu czynników i doboru właściwego opakowania oraz metody jego zabezpieczenia. Zależy to od sposobu transportu. Niektóre rzeczy są wspólne dla wszystkich jego rodzajów takie, jak zmiany kierunku, przyspieszanie i zwalnianie. Należy także przyjrzeć się czynnikom takim jak tarcie, które występuje w trakcie jazdy.

Znajomość procedur

Logistyka maszyn narzuca również konieczność przygotowania odpowiedniej dokumentacji transportowej. A czasami też uzyskania pozwoleń np. na przewóz po drogach lokalnych, czy krajowych dużych i ciężkich maszyn. Czasami do zrealizowania tego typu transportów potrzeba specjalistycznych zezwoleń, ubezpieczeń, pilotażu nierzadko także zmiany organizacji ruchu drogowego. Z tego względu każdy transport ponadgabarytowy wymaga odpowiedniego podejścia, zaplanowania i dużego doświadczenia. Specjaliści do spraw logistyki szczegółowo planują każde zlecenie i kompletują dokumentację transportową na każdym etapie dostawy. Na bieżąco powinni też śledzić wszelkie zmiany w przepisach i normach w transporcie drogowym. Warto, aby każdy transport monitorować za pomocą systemów GPS. To pozwala terminowo i bezpiecznie wykonywać transporty.                     

Transport maszyn – podsumowanie

Aby logistyka maszyn była efektywna i bezpieczna, wyspecjalizowana firma transportowa powinna zadbać o kilka najważniejszych kwestii. Należą do nich zarządzanie odbiorami komponentów od dostawców krajowych i międzynarodowych. Cross docking w celu konsolidacji i dekonsolidacji frachtu, lub zarządzanie zapasami blisko linii montażowej. Niemniej ważne jest zastosowanie opakowań wielokrotnego użytku. Optymalizacja i zarządzanie operacjami celnymi, reprezentacja podatkowa, czy możliwości przemysłowe w zakresie łączenia komponentów. Wyspecjalizowana firma spedycyjna powinna także zadbać o odpowiednią kontrolę przed i po dostawie. Operacje postprodukcji (PPO), zarządzanie częściami, czy zarządzanie transportem multimodalnym należą także do usługi transportowej. Ponadto, aby logistyka maszyn była efektywna, należy wziąć pod uwagę optymalizację i zarządzanie operacjami celnymi oraz dostawę maszyn do dealerów i klientów końcowych.

Czy macie ciekawe newsy do publikacji w Polsce lub w Niemczech? Zapraszamy do kontaktu.

scroll to top