Włochy: Przewoźnik nie odpowiada za naruszenia tygodniowego odpoczynku, o ile…

wlochy:-przewoznik-nie-odpowiada-za-naruszenia-tygodniowego-odpoczynku,-o-ile…

Włoski sąd apelacyjny w Ferentino przyjął apelację firmy transportowej, ukaranej łącznie z kierowcą przez prefekturę Frosinone. Zgodnie z wyrokiem firma nie może dostać grzywny, jeśli kierowca nie zastosuje się do instrukcji dotyczących czasów jazdy i odpoczynku wydanych przez pracodawcę.

 

Wyrok dotyczył kwestii odpowiedzialności przedsiębiorstwa transportu drogowego w przypadku naruszenia przez jednego z jego kierowców przepisów o czasie jazdy i odpoczynku.

 

Świadomość przewoźnika

W opisywanym przypadku kierowca ciężarówki naruszył przepisy o czasie pracy i odpoczynku, w związku z czym prefektura Frosinone nałożyła grzywnę również na przewoźnika, który był świadomy popełnionego wykroczenia. Samo naruszenie nie było kwestionowane: kierowca nie przestrzegał dwutygodniowego okresu prowadzenia pojazdu, zapłacił karę pieniężną, która go dotyczyła, a nawet pracodawca, świadomy naruszenia, nie kwestionuje jego istnienia.

Firma jednak odpowiedzialnością za nieprawidłowe zachowanie obarczyła wyłącznie kierowcę, który nie zastosował się do wyraźnych instrukcji dostarczonych przez firmę. Instrukcje zawierały regulacje dotyczące czasu pracy i odpoczynku kierowców, do jakich kierowca powinien był się stosować realizując usługi transportowe.

 

Jak przewoźnik może uniknąć kary?

Aby rozstrzygnąć tę kwestię, sędzia odwołał się do okólnika 300/2017 włoskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (art. 174 CdS, art. 10 rozporządzenia WE 561/06,

 » Artykuł pochodzi z serwisu Transport Manager – kliknij tutaj, aby przeczytać cały

scroll to top