Złożoność środowiska portowego i wielość wymienianych tam informacji oraz dokumentów jest szczególnym wyzwaniem w digitalizacji tego sektora. Z pomocą przychodzą globalne standardy GS1, które usprawniają i podnoszą efektywność realizowanych procesów.
Raport „Digitalizacja łańcuchów dostaw w środowisku portowym. Wyzwania i możliwości” jest podsumowaniem dotychczasowych prac badawczo-rozwojowych poświęconych możliwościom wykorzystania standardów GS1 w środowisku portowym, realizowanych przez GS1 Polska we współpracy z Siecią Badawczą Łukasiewicz – Instytutem Logistyki i Magazynowania (ILiM) w latach 2018–2020.
Możliwości systemu GS1
System GS1 jest zbiorem międzynarodowych standardów identyfikacyjnych i komunikacyjnych ułatwiających efektywne zarządzanie globalnymi łańcuchami dostaw, obejmującymi wiele branż i obszarów, wśród których środowisko portowe może stanowić jeden z przykładów.
System GS1 opiera się na następujących filarach:
- globalne standardy do unikalnej identyfikacji produktów, opakowań, zasobów lokalizacji,
- globalne standardy do automatycznego gromadzenia danych w oparciu o kody kreskowe i technologię RFID,
- globalne standardy elektronicznej wymiany danych produktowych.
Unikalna identyfikacja, automatyczne gromadzenie i współdzielenie danych o ruchu towarów oraz przesyłek, a także digitalizacja codziennych procesów biznesowych efektywnie wspierają interoperacyjność między partnerami w środowisku logistycznym.
System GS1 dąży do osiągnięcia pełnej i dokładnej przejrzystości (ang. visibility) w czasie rzeczywistym w całym łańcuchu dostaw,
» Artykuł pochodzi z serwisu Logistics Manager – kliknij tutaj, aby przeczytać cały