Pierwsze zdalne kontrole tachografów

pierwsze-zdalne-kontrole-tachografow

Nowe narzędzie do walki z przypadkami ingerencji w tachograf jest już w rękach pomorskich inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego. Jako pierwsi w Polsce będą wykorzystywać urządzenie do zdalnej kontroli tachografu.

 

9 listopada br., w punkcie kontroli znajdującym się przy Punkcie Poboru Opłat Rusocin, na autostradzie A1 inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego z Gdańska zaprezentowali funkcjonalności urządzenia do zdalnej kontroli tachografów cyfrowych. W prezentacji nowego sprzętu udział wziął m.in. wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

Zgodnie z unijnym prawem, tachografy najnowszej generacji muszą być wyposażone w funkcję bezprzewodowej łączności krótkiego zasięgu. Rozwiązanie to umożliwia instytucjom kontrolnym odczytanie informacji z tachografów zainstalowanych w przejeżdżających pojazdach, a dzięki temu przeprowadzić skuteczną selekcję pojazdów typowanych do kontroli drogowych.

Do komunikacji z tachografem służy antena DSRC (Dedicated Short-Range Communication). Pobrane z tachografu dane pozwolą m.in. stwierdzić czy kierowca prowadził pojazd bez zalogowanej karty, czy tachograf rejestruje prędkość i jazdę oraz czy występują błędy mogące wskazywać na manipulacje w tachografie.

WITD w Gdańsku jest pierwszą jednostką kontrolną w Polsce, a trzecią w Europie, na wyposażeniu której znajduje się urządzenie do odczytu danych z tachografu bez konieczności zatrzymywania ciężarówki do kontroli. Zakup wyposażenia kontrolnego został w całości sfinansowany z budżetu wojewody pomorskiego – jak poinformowała Inspekcja Transportu Drogowego.

 » Artykuł pochodzi z serwisu Transport Manager – kliknij tutaj, aby przeczytać cały

scroll to top