Sejm przegłosował projekt ustawy wdrażającej w Polsce Krajowy System e-Faktur (KSeF). Teraz ustawa trafi do podpisu Prezydenta. Uchwalono również zmiany w fakturowaniu stanowiące część pakietu SLIM VAT 2. W pierwszej fazie wdrażania e-faktury, polscy przedsiębiorcy będą z niej korzystać dobrowolnie. W 2023 r. korzystanie z e-faktury stanie się obowiązkowe.
Jakie korzyści przyniesie przedsiębiorcom korzystanie z e-faktury?
- podatnicy wybierający e-fakturę, otrzymają zwrot VAT o 1/3 szybciej – termin zwrotu skróci się dla nich o 20 dni, z 60 na 40;
- faktura pozostanie w bazie danych MF i nigdy nie ulegnie zniszczeniu czy zaginięciu, nie będzie konieczności wydawania jej duplikatów.
– Polska będzie czwartym krajem UE, który wdroży system e-fakturowania. W 2017 r. zrobiły to Włochy, rok później Hiszpania, a w 2019 Portugalia. E-faktura to nie tylko znaczne ułatwienie dla firm, ale również najbardziej zaawansowany technologicznie sposób zwalczania wyłudzeń VAT. Dzięki analizom big data, tempo wykrywania podatkowych przestępców skróciło się z kilku lat do kilku miesięcy. Po wdrożeniu e-faktury, będzie ono liczone już nie w miesiącach, ale w tygodniach. Pozwoli to na dalsze zmniejszenie luki VAT do poziomu około 5 proc., takiego jak we Francji – wyjaśnia wiceminister finansów Jan Sarnowski.
» Artykuł pochodzi z serwisu Transport Manager – kliknij tutaj, aby przeczytać cały