Od 1 stycznia 2022 r. – kolejne etapy kontroli na granicy UK – UE

od-1-stycznia-2022-r.-–-kolejne-etapy-kontroli-na-granicy-uk-–-ue

Z dniem 1 stycznia 2022 r. nastąpią kolejne zmiany w zasadach przeprowadzania kontroli granicznej pomiędzy UK a UE. Poniżej lista planowanych zmian:

 

Eksport żywności

Od 1 stycznia 2021 r. przy wwozie do Wielkiej Brytanii, strona brytyjska wymaga eksportowych świadectw zdrowia tylko w odniesieniu do tzw. produktów pochodzenia zwierzęcego objętych środkami bezpieczeństwa z powodu występowania chorób zwierząt na terytorium państwa eksportera (POAO under safeguard measures).

Od 1 stycznia 2022 r. będzie obowiązywać wymóg pre-notyfikacji, tj. wcześniejszego zgłaszania ładunków z produktami roślinnymi i pochodzenia zwierzęcego przez brytyjskich importerów za pośrednictwem systemu IPAFFS.

Od 1 stycznia 2022 r. zacznie również obowiązywać zakaz eksportu z obszaru UE do Wielkiej Brytanii następujących produktów pochodzenia zwierzęcego (POAO):

  • chłodzone mięso mielone (wołowe, wieprzowe, jagnięce, baranie oraz kozie);
  • chłodzone lub mrożone mięso mielone (drobiowe);
  • oddzielone mechanicznie mięso pozyskane z drobiu i ptaków bezgrzebieniowych lub ptaków łownych;
  • nieklasyfikowane jaja;
  • surowe mleko od krów pochodzących ze stad zarażonych gruźlicą;
  • chłodzone surowe wyroby mięsne.

Informacje w ww. zakresie są zamieszczone na stronie internetowej władz brytyjskich

Natomiast, od 1 lipca 2022 r. przy wwozie do Wielkiej Brytanii, strona brytyjska będzie wymagać eksportowych świadectw zdrowia w odniesieniu do pozostałych produktów pochodzenia zwierzęcego (POAO), żywności wysokiego ryzyka niepochodzącej od zwierząt (HRFNAO) i produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego (ABP). Eksporter z UE będzie zobowiązany dostarczyć kopię świadectwa zdrowia do importera z Wielkiej Brytanii, aby ten przesłał kopię do IPAFFS. Dodatkowo fizyczna kopia świadectwa zdrowia powinna być dołączona do przesyłki.

Świadectwa przeznaczone dla produktów pochodzenia zwierzęcego objętych środkami bezpieczeństwa z powo

scroll to top