Nowy obowiązek akcyzowy – deklaracje kwartalne

nowy-obowiazek-akcyzowy-–-deklaracje-kwartalne

Pierwsze kwartalne deklaracje akcyzowe trzeba będzie składać już 25 listopada. Nowy obowiązek dotyczy podmiotów, które nie składają deklaracji miesięcznych i nie płacą akcyzy, ale mimo to są podatnikami w odniesieniu do wyrobów zwolnionych lub objętych stawką zerową, czytamy na portalu Polskiej Izby Spedycji i Logistyki.

 

1 lipca 2021 r. weszły w życie przepisy wprowadzające nowy, wcześniej niestosowany, rodzaj deklaracji akcyzowych. Kwestia ta została uregulowana poprzez dodanie nowego art. 24e do ustawy z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym. Od samego początku pojawiło się jednak wiele wątpliwości interpretacyjnych związanych ze stosowaniem deklaracji kwartalnych. Sama treść przepisu nie wskazuje bowiem wystarczająco precyzyjnie kto i od jakich wyrobów powinien składać te deklaracje oraz czy podatnik, który składa już zwykłe deklaracje miesięczne, powinien składać również deklaracje kwartalne.

Proste jest natomiast rozpoznanie, że deklaracje kwartalne będą składać zwykli podatnicy akcyzy, których działalność związana jest typowo z prowadzeniem składu podatkowego. Podatnicy tacy składają już jednak deklaracje miesięczne, więc pojawiło się pytanie, dlaczego tacy podatnicy muszą podwójnie deklarować wyroby zwolnione z akcyzy lub objęte zerową stawką akcyzy: raz w deklaracjach miesięcznych, a następnie w deklaracjach kwartalnych.

Ministerstwo Finansów wyjaśniło jednak, że jeżeli wyroby zwolnione lub opodatkowane zerową stawką akcyzy były zgłoszone w deklaracjach miesięcznych,

 » Artykuł pochodzi z serwisu Transport Manager – kliknij tutaj, aby przeczytać cały

scroll to top