Jak odzyskać ciężarówkę zatrzymaną we Włoszech?

jak-odzyskac-ciezarowke-zatrzymana-we-wloszech?

Prawa przysługujące obcokrajowcom we Włoszech ukaranych mandatem za brak licencji w pojeździe

 

Jak odzyskać ciężarówkę zatrzymaną we Włoszech?

 

Obszar północnych Włoch stanowi jeden z najważniejszych tranzytowych rejonów dla transportu w całej Europie. Korzysta z niego wielu, także polskich, przewoźników. Sprawia to, że ruch tranzytowy ma tam bardzo duże natężenie, co niestety przekłada się również na większą częstotliwość kontroli drogowych (uzasadnionych bądź nie). Włoska policja często więc wymierza dotkliwe kary cudzoziemcom, zatrzymując ciężarówki i obciążając ich właścicieli finansowo.

Dzieje się tak najczęściej w okolicach: Rovogo, Treviso, Udine, Bolzano, Trento, Gorizia, Pordenone, Verony, Bologny, Rzym-Północ, Neapolu, Regionu Calabrii, Trani i Palermo.

Podstawa zatrzymania pojazdu

Ciężarówka może być zatrzymana wskutek bezpośredniej sankcji (będącej wynikiem naruszenia konkretnego przepisu) lub sankcji pośredniej, gdy nie ma możliwości wyegzekwowania kary bezpośredniej (np. gdy kierowca nie jest w stanie od razu zapłacić mandatu).

Jeśli chodzi o sankcje bezpośrednie, administracyjne zatrzymania pojazdów najczęściej są skutkiem złamania art. 46 ustawy 298/74 dotyczącego zezwoleń na międzynarodowy przewóz towarów. Przepis ten jest stosunkowo szeroko interpretowany i włoska policja bardzo skrupulatnie sprawdza jego przestrzeganie w trakcie każdej kontroli. Nawet niewielkie uchybienie w formalnościach może skończyć się zatrzymaniem samochodu i dotkliwą karą. Przykładowo brak listu przewozowego CMR może kosztować przewoźnika do 5 tys. Euro, brak licencji – 4.130 euro, kabotaż – 4.130 euro. Dodatkowo sam pojazd trafi na parking depozytowy na 3 miesiące. Źle wypełniony dokument CMR – kara 2 tys. euro oraz areszt ciężarówki na 60 dni. Wyżej wymienione przypadki wiążą się z podobnymi do przytoczonych wyżej konsekwencjami dla przewoźnika oraz karami dodatkowymi – areszt ciężarówki na 3 miesiące albo 60 dni.

Artykuł Jak odzyskać ciężarówkę zatrzymaną we Włoszech? pochodzi z serwisu Transport Manager.

scroll to top